Renowacja mebli z technorattanu: jak usunąć wyblaknięcia i rysy?

Wyblakłe i porysowane meble z technorattanu można odnowić. Najpierw dokładnie umyj je wodą z delikatnym detergentem i pozostaw do wyschnięcia. Drobne rysy zamaskuj specjalnym markerem lub farbą do tworzyw sztucznych, a wyblakłe elementy pomaluj preparatem przeznaczonym do technorattanu. Kończąc zastosuj środek ochronny przed promieniowaniem UV, który zabezpieczy powierzchnię i przywróci jej ładny wygląd.

Meble z technorattanu mogą służyć przez wiele sezonów, jednak słońce, wilgoć, kurz i częste użytkowanie stopniowo pogarszają ich wygląd.

Wyblaknięcia pojawiają się głównie na powierzchniach wystawionych na promieniowanie UV, jednak rysy powstają wskutek przesuwania krzeseł, kontaktu z metalowymi elementami lub nieprawidłowego czyszczenia. Renowacja jest rozwiązaniem dla właścicieli ogrodowych kompletów wypoczynkowych, balkonowych foteli, leżaków i stołów, którzy chcą odświeżyć meble bez wymiany całego zestawu. Zakres prac zależy od rodzaju uszkodzeń: lekkie zmatowienie można usunąć preparatem pielęgnacyjnym, ale głębokie przetarcia wymagają miejscowej naprawy włókien albo wymiany fragmentu splotu.

Czyszczenie powierzchni technorattanu przed malowaniem

Ocena powierzchni i przygotowanie mebla

Przed rozpoczęciem renowacji zdejmij poduszki, pokrowce oraz elementy dekoracyjne. Mebel umyj letnią wodą z niewielką ilością łagodnego detergentu.

Do czyszczenia użyj miękkiej szczotki lub mikrofibry, prowadząc ją zgodnie z kierunkiem plecionki. Twarde szczotki, mleczka ścierne, rozpuszczalniki i myjka wysokociśnieniowa mogą spowodować wybłyszczenia, deformację taśmy albo wypłukanie koloru. Po umyciu technorattan musi całkowicie wyschnąć. Dopiero wtedy można ocenić, czy problemem jest osad, kredowanie tworzywa, wyblaknięcie pigmentu czy mechaniczne uszkodzenie. Niewielką ilość środka renowacyjnego należy najpierw przetestować w mało widocznym miejscu. Szczególnej ostrożności wymagają meble lakierowane, barwione powierzchniowo lub łączone z drewnem i metalem.

Usuwanie wyblaknięć i rys z technorattanu

Wyblakniętą plecionkę odświeża się preparatem do tworzyw sztucznych odpornym na promieniowanie UV. Środek nakłada się cienką warstwą na czystą, suchą powierzchnię, a następnie poleruje miękką ściereczką.

Przy mocnym odbarwieniu efektywniejszy bywa renowator koloryzujący dopasowany do odcienia mebla. Nie należy stosować farby do metalu ani zwykłego lakieru akrylowego, ponieważ tworzą sztywną powłokę, która może pękać na elastycznej taśmie.

Przy renowacji zachowaj następującą kolejność:

  • oczyść splot i usuń tłuste zabrudzenia;
  • wysusz mebel oraz zabezpiecz sąsiednie elementy;
  • nanieś renowator na małym fragmencie i sprawdź kolor;
  • wypoleruj powierzchnię, nie zalewając szczelin preparatem.

Płytkie rysy można zamaskować środkiem do pielęgnacji winylu lub tworzyw elastycznych. Głębsze przecięcia wymagają podgrzania taśmy ciepłym powietrzem z dużej odległości i delikatnego uformowania włókna.

Jeśli splot jest przerwany, najlepszym rozwiązaniem pozostaje wycięcie uszkodzonego odcinka i wplecenie nowej taśmy o identycznej szerokości.

Uszkodzenie Preparat lub metoda Efekt
Osad i kurz Woda, łagodny detergent, mikrofibra Oczyszczenie splotu
Lekkie wyblaknięcie Renowator do tworzyw z filtrem UV Odświeżenie koloru
Płytkie rysy Środek do winylu lub tworzyw elastycznych Maskowanie przetarć
Przerwana taśma Wymiana fragmentu plecionki Trwała naprawa

Po renowacji meble należy chronić przed długotrwałym nasłonecznieniem, stosując przewiewny pokrowiec.

Preparat UV aplikowany raz lub dwa razy w sezonie ogranicza kredowanie i spowalnia utratę intensywności koloru.

Usuwanie wyblaknięć i zarysowań z wikliny syntetycznej

Ocena powierzchni i bezpieczne mycie technorattanu

Przed czyszczeniem usuń poduszki, szklany blat oraz elementy, których nie można zamoczyć. Mebel dokładnie odkurz miękką końcówką albo oczyść pędzlem z delikatnym włosiem.

Ten etap usuwa piasek i drobiny, które w czasie mycia mogłyby działać jak papier ścierny.

Przygotuj letnią wodę z niewielką ilością łagodnego detergentu, na przykład płynu do naczyń bez wybielaczy, chloru i silnych dodatków odtłuszczających. Użyj miękkiej gąbki lub mikrofibry. Czyść splot fragmentami, prowadząc materiał wzdłuż pasm. W trudno dostępne szczeliny można wprowadzić miękką szczoteczkę, lecz bez mocnego dociskania. Brudną pianę spłukuj czystą wodą, aby pozostałości środka nie wyschły na powierzchni. Wyblaknięcie nie jest zwykłym zabrudzeniem – mycie usunie nalot, ale nie odtworzy pigmentu utraconego pod wpływem promieniowania UV. Po płukaniu mebel pozostaw do pełnego wyschnięcia w przewiewnym, zacienionym miejscu.

Nie przykrywaj go folią i nie ustawiaj od razu w pełnym słońcu.

Naprawa pęknięć i uszkodzeń na fotelu z technorattanu

Jakich środków i narzędzi unikać?

Nie stosuj mleczek z granulatem, druciaków, szorstkich gąbek, acetonu, rozpuszczalnika nitro ani preparatów do renowacji naturalnego rattanu.

Myjka ciśnieniowa może rozciągnąć taśmy, rozszczelnić ich mocowanie i wepchnąć brud pod splot. Jeśli jest konieczna, użyj wyłącznie niskiego ciśnienia, szerokiego strumienia i dużej odległości od mebla.

Aplikacja farby na technorattan pędzlem malarskim

Przygotowanie wyblakłych i porysowanych pasm do renowacji

Po wyschnięciu obejrzyj każdy element w mocnym, rozproszonym świetle.

Płytkie rysy oraz zmatowienia wystarczy odtłuścić wodą z detergentem, a następnie przetrzeć mikrofibrą. Nie poleruj technorattanu agresywną pastą: może ona wybłyszczyć powierzchnię nierównomiernie i usunąć jej fabryczną warstwę ochronną. Głębokie nacięcia, pęknięcia i odkształcone taśmy wymagają wymiany uszkodzonego odcinka albo całego modułu. Podgrzewanie opalarką często kończy się trwałym skurczeniem lub stopieniem tworzywa. Naprawiany fragment powinien mieć zbliżoną szerokość, fakturę i kolor; inaczej różnica będzie widoczna po zakończeniu prac.

Jeżeli planujesz odświeżenie koloru, powierzchnię po myciu odtłuść preparatem przeznaczonym do tworzyw sztucznych i wykonaj próbę w niewidocznym miejscu. Do malowania wybierz elastyczną farbę do plastiku odporną na UV, najlepiej nanoszoną cienkimi warstwami. Każdą warstwę pozostaw do wyschnięcia zgodnie z instrukcją producenta. Farba nałożona na wilgotny, zatłuszczony lub zakurzony technorattan zacznie się łuszczyć, szczególnie na załamaniach i miejscach intensywnego tarcia.

Renowacja mebli z technorattanu wymaga powłoki elastycznej, odpornej na promieniowanie UV, wilgoć, ścieranie oraz okresowe zmiany temperatury.

Zabezpieczenie technorattanu przed szkodliwym działaniem słońca

Dobór farby do technorattanu według rodzaju tworzywa i ekspozycji

Technorattan jest najczęściej wykonany z polietylenu, rzadziej z PVC.

To tworzywa o niskiej energii powierzchniowej, dlatego zwykła farba do drewna lub metalu słabo się ich chwyta, pęka i łuszczy się przy zginaniu włókien. Najbezpieczniejszym wyborem jest farba akrylowa albo poliuretanowa przeznaczona do tworzyw sztucznych, najlepiej z dodatkiem stabilizatorów UV. Przed zakupem należy sprawdzić, czy produkt nadaje się do stosowania na zewnątrz oraz czy zachowuje elastyczność po wyschnięciu. Farby w sprayu ułatwiają pokrycie plecionki i ograniczają ryzyko zacieków, lecz wymagają nakładania kilku bardzo cienkich warstw.

Przy większych powierzchniach można zastosować farbę wodną do plastiku i mały wałek flokowy, jednak pędzel może pozostawiać ślady w zagłębieniach splotu.

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem technorattanu

Mebel trzeba umyć ciepłą wodą z łagodnym detergentem, usunąć tłuszcz, osady i naloty biologiczne, a następnie dokładnie wysuszyć. Silne rozpuszczalniki, aceton oraz agresywne środki czyszczące mogą zmatowić lub nadmiernie zmiękczyć tworzywo. Delikatne przetarcie włókien włókniną ścierną poprawia przyczepność, ale nie powinno powodować głębokich rys. Przy gładkim, wyeksploatowanym technorattanie poleca się zastosowanie cienkiej warstwy podkładu adhezyjnego do polietylenu lub tworzyw trudnych w malowaniu.

Podkład musi być chemicznie zgodny z farbą nawierzchniową, a jego przyczepność należy sprawdzić na niewidocznym fragmencie.

Do zabezpieczenia renowacji stosuje się bezbarwny lakier poliuretanowy z filtrem UV, przeznaczony do plastiku i powierzchni zewnętrznych. Nie każdy lakier jest jednak potrzebny: niezgodna, zbyt sztywna powłoka może pękać na elastycznej plecionce. W czasie wybierania należy przemyśleć:

  • odporność na promieniowanie UV i blaknięcie;
  • elastyczność po pełnym utwardzeniu;
  • przyczepność do polietylenu lub PVC;
  • odporność na wodę, detergenty i ścieranie.

Malowanie wykonuje się w temperaturze zgodnej z kartą techniczną, przy niskiej wilgotności i bez bezpośredniego słońca. Mebel powinien pozostać nieużywany do pełnego utwardzenia powłoki, do jej wyschnięcia powierzchniowego.

Meble z technorattanu najczęściej wykonuje się z polietylenu (PE) albo polipropylenu (PP), czyli tworzyw o niskiej energii powierzchniowej. Z tego powodu powłoka malarska ma trudniejsze warunki przyczepności niż na drewnie czy metalu. Farba do plastiku nadaje się do mebli z technorattanu, ale tylko wtedy, gdy jest przeznaczona do elastycznych tworzyw i prawidłowo przygotuje się podłoże. Nie każdy produkt opisany jako „do plastiku” będzie odpowiedni. Farby do PVC, twardych obudów lub elementów wnętrz mogą tworzyć zbyt sztywną warstwę. Plecionka technorattanowa pracuje pod wpływem temperatury, nacisku i wilgoci, a niektóre jej fragmenty są stale zginane. Nieelastyczny lakier może więc pękać, łuszczyć się albo wycierać na krawędziach.

Jaka farba do plastiku nadaje się do mebli z technorattanu?

Najlepiej sprawdzają się preparaty oznaczone jako farby do polietylenu, polipropylenu lub tworzyw ogrodowych, szczególnie w wersji elastycznej i odpornej na promieniowanie UV. Dobrym rozwiązaniem są powłoki akrylowe albo poliuretanowe przeznaczone do celów zewnętrznych.

Przy słabej przyczepności tworzywa należy zastosować promoter adhezji do plastiku, a dopiero później właściwą farbę.

Jak przygotować technorattan przed malowaniem?

Powierzchnię trzeba dokładnie umyć wodą z detergentem, usunąć tłuszcz, silikon, osady i resztki środków pielęgnacyjnych, a następnie pozostawić do pełnego wyschnięcia.

Delikatne zmatowienie drobnoziarnistą włókniną ścierną poprawia zakotwienie powłoki, lecz agresywne szlifowanie może spłaszczyć fakturę plecionki. Po odpyleniu nanosi się cienką warstwę podkładu zwiększającego przyczepność. Farbę najlepiej aplikować natryskowo. Pędzel może pozostawiać zacieki i nierównomiernie pokrywać trudno dostępne zagłębienia. Należy nakładać dwie lub trzy cienkie warstwy, zachowując czas schnięcia podany przez producenta.

Próbę przyczepności można wykonać na spodzie mebla. Zwykła farba do ścian, lakier bez dodatku poprawiającego elastyczność oraz produkt bez odporności UV nie zapewniają trwałej renowacji. Malowanie powinno odbywać się w suchy, bezwietrzny dzień, poza pełnym słońcem.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: