Czy odkurzacz przemysłowy nadaje się do sprzątania w domu?

Odkurzacz przemysłowy już samą nazwą sugeruje swoje przeznaczenie. Teoretycznie jest urządzeniem zaprojektowanym z myślą o usuwaniu nieczystości z hal produkcyjnych, warsztatów i garaży, jednak jego możliwości na tym się nie kończą. Nowoczesne odkurzacze przemysłowe mają wielorakie zastosowanie, sprawdzą się także w domu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czym odkurzacz przemysłowy różni się od tradycyjnego?

Przede wszystkim wielkością. Odkurzacze przemysłowe są większe, nierzadko także cięższe. Nie jest to jednak poważny problem. Dzięki wbudowanym kółkom przesuwanie ich jest bardzo łatwe i nie wymaga wysiłku. Większe gabaryty oznaczają znacznie pojemniejszy zbiornik na nieczystości – w większości modeli jest to kilkadziesiąt litrów.

Oprócz wielkości warto zwrócić uwagę na moc. Odkurzacze przemysłowe to prawdziwe „potwory”, jeśli chodzi o moc i siłę ssania. Radzą sobie nie tylko z kurzem i drobnymi paproszkami. Kawałki tynku, popiół, drobne śmietki czy odpady przemysłowe także nie są dla nich trudnym wyzwaniem. Dzięki dużej mocy odkurzacz przemysłowy łatwo radzi sobie z zanieczyszczeniami, którym tradycyjny odkurzacz nie da rady.

Kolejnymi wartymi uwagi elementami są długość rury ssącej i długość przewodu elektrycznego. Oba te elementy są dłuższe niż w tradycyjnych odkurzaczach, co znacząco ułatwia sprzątanie i docieranie do trudno dostępnych miejsc.

Jeśli chodzi o liczbę i rodzaj końcówek, to różnicy nie da się określić jednoznacznie. Wszystko zależy od konkretnego modelu.

Co można posprzątać odkurzaczem przemysłowym?

Odkurzacz przemysłowy dobrze poradzi sobie wszędzie tam, gdzie zwykle używa się tradycyjnego. Bez trudu pozbiera kurz i inne zanieczyszczenia z podłóg, dywanów, tapicerki. Można nim odkurzyć zasłony lub rolety, posprzątać pod meblami itp.

Są jednak sytuacje, w których odkurzacz tradycyjny może się okazać niewystarczający. Jeśli np. robimy remont, warto zainwestować w odkurzacz przemysłowy. Ten dodatkowy wydatek zwróci nam się z nawiązką na kilka sposobów.

Po pierwsze, nie zepsujemy domowego odkurzacza, który zapewne nie poradziłby sobie z remontowym brudem. Po drugie, nie będziemy musieli wzywać ekipy sprzątającej. Po trzecie, oszczędzimy mnóstwo czasu, bo odkurzacze przemysłowe pracują naprawdę wydajnie. Zbierają nie tylko kurz, ale też gruz, cement, pył gipsowy, ostre (nieduże) odłamki.

Czy odkurzacz przemysłowy nadaje się do zbierania wody?

Tak. Niektóre modele odkurzaczy przemysłowych są przystosowane do zbierania cieczy. Zalana łazienka? Zamiast zbierać wodę mopem, można użyć odkurzacza przemysłowego. Podobnie łatwo można pozbyć się wody z piwnicy po ulewnych deszczach.

Zaawansowane modele odkurzaczy przemysłowych nadają się także do usuwania błota oraz oleju. Taki odkurzacz na pewno przyda się w warsztacie samochodowym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przy okazji posprzątać nim mieszkanie.

Ważne! Odkurzacze przemysłowe z funkcją zbierania wody oznaczane są często jako odkurzacze do pracy na mokro. Nie jest to tożsame z odkurzaczami piorącymi. Modele przemysłowe zazwyczaj nie mają funkcji prania.

Reasumując: czy odkurzacz przemysłowy nadaje się do zastosowań domowych? Jak najbardziej tak. Jest urządzeniem uniwersalnym i z pewnością przyda się w niejednej awaryjnej sytuacji. Na co dzień natomiast doskonale zastąpi odkurzacz tradycyjny. Dzięki większej mocy ssania sprzątanie jest efektywniejsze i szybsze.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: