Skuteczne czyszczenie zabrudzeń z posadzek w zakładach przemysłowych

Posadzka w zakładach przemysłowych jest stale narażona na rozmaite zanieczyszczenia, w tym trudne do usunięcia ciecze czy stare oznakowania, do których z łatwością przylega kurz. W wyniku intensywnej eksploatacji ulegają też zniszczeniom, co przekłada się na ich krótszą żywotność. W zakładach przemysłowych silnie zabrudzone posadzki nie tylko mają niekorzystny wpływ na estetykę, lecz przede wszystkim na bezpieczeństwo.

Na pewno dobór właściwej posadzki zgodnej z przeznaczeniem obiektu ma podstawowe znaczenie. Jeśli jest prawdopodobne, że będą na niej powstawać plamy olejowe lub po silnych środkach chemicznych szczególnie po kwasach, warto zamówić posadzkę pomalowaną farbą żywiczną, która jest odporna na takie zabrudzenia. Jeśli zaś decydujemy się na posadzkę wykonaną z betonu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego klasę, ale również na prawidłowe wykończenie.

Mycie posadzek przemysłowych

Regularne czyszczenie i mycie betonowych posadzek przemysłowych należy do podstawowych obowiązków ekipy sprzątającej. Zastosowanie agresywnych środków może jednak przyczynić się do uszkodzenia powierzchni. Mycie posadzek przemysłowych powinno dostosować się do ich rodzaju. W ten sposób unikniemy ryzyka ich uszkodzenia i zwiększymy skuteczność czyszczenia. Najczęściej wybiera się posadzki betonowe, które cechują się dużą wytrzymałością. Trudniej jednak zachować je w należytej czystości, wykazują szczególną podatność na zabrudzenia.

Beton dodatkowo ma porowatą strukturę, przez co samodzielne czyszczenie posadzki betonowej bywa niezwykle utrudnione, a w niektórych przypadkach nawet niewykonalne. Dlatego często stosuje się alternatywne rozwiązania, czyli posadzki żywiczne. Mają one większe walory estetyczne i łatwiej usunąć z nich zabrudzenia. Ze względu na trudne zabrudzenia i ich częste pojawianie się na powierzchni należy korzystać z środków o konkretnym przeznaczeniu. Profesjonalne środki chemiczne cechują się wysokim stężeniem i tym samym dużą skutecznością. Muszą jednak zapewnić bezpieczeństwo powierzchniom. Dlatego przed przystąpieniem do pracy  należy dobrać odpowiednie środki chemiczne uzależnione od rodzaju zabrudzeń.

Sprzęt do czyszczenia posadzek przemysłowych

Wygoda, skuteczność, oszczędność czasu i możliwość umycia większej powierzchni, czyli mechaniczne czyszczenie posadzek – znalazło ono zastosowanie na halach produkcyjnych, logistycznych w warsztatach samochodowych i w zakładach przetwórstwa przemysłowego. Najczęściej stosowane maszyny do mycia posadzek to szorowarki samojezdne. Mają one zasilanie elektryczne lub bateryjne spalinowe. Mogą posiadać jedną lub kilka głowic szorujących ze szczotkami wykonanych z różnych materiałów lub pady.

To, z czego są wykonane, warunkuje ich przeznaczenie do konkretnych rodzajów posadzek oraz rodzaju zabrudzeń. Ważna jest też ilość tarcz szorujących, im ich więcej, tym bardziej precyzyjne czyszczenie. Mycie maszynowe posadzek łączy w sobie kilka metod: mycie, szorowanie oraz szybkie suszenie. Zasada działania takiej maszyny myjącej polega na podaniu roztworu wody z płynem na szczotkę lub pad urządzenia, które przenoszą go na posadzkę. Szczotki urządzenia dodatkowo szorują mytą powierzchnię. Następnie zamontowany do listwy ssące odkurzacz usuwa roztwór z czyszczonej podłogi. Gromadzony jest on w specjalnym pojemniku wewnątrz maszyny czyszczącej, dzięki czemu posadzka pozostaje idealnie czysta i sucha.

Myjąc podłogę z użyciem maszyn myjących, zawsze dozujemy na nią czystą wodę z płynem. W przypadku mycia ręcznego wygląda to niestety inaczej. Tak naprawdę podłoga myta jest już zanieczyszczoną wodą. Wielkość i moc maszyny myjącej można dobrać odpowiednio do powierzchni, o którą mamy zamiar dbać. Do dużych obszarów potrzebne nam będzie duże urządzenie. Będzie ono wyposażone w większy zbiornik na wodę i większy akumulator, za czym idzie dłuższy czas pracy. Mniejsze urządzenia sprawdzą się na mniejszych powierzchniach.

Sprzątanie przy pomocy maszyny zajmuje znacznie mniej czasu, osoba sprzątająca nie męczy się tak bardzo, jak podczas tradycyjnego mycia posadzek. Tego typu urządzenia to już standard w większych obiektach. Maszynowe czyszczenie i profesjonalny płyn do mycia podłóg pozwolą usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia z ograniczonym wysiłkiem i zaangażowaniem człowieka. Możliwe jest usunięcie wszelkich zabrudzeń, powstałych poprzez codzienne użytkowanie, jak też tych powstałych wskutek nietypowych sytuacji.

sprzątanie posadzek maszynowo

Samemu, czy zdać się na specjalistów?

Pracownicy chcą pracować w czystym i bezpiecznym środowisku. Utrzymanie czystości w warunkach zakładu przemysłowego lub magazynu ma również wpływ na bezpieczeństwo pracy. Dla właścicieli firm utrzymanie wysokich standardów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy powinno być ważne.

Obecnie dostępne są urządzenia i środki, które ułatwiają sprzątanie i mycie posadzek własnymi siłami.  I tu warto się zastanowić, czy posiadamy odpowiedni sprzęt i wiedzę, aby wykonać tę czynność prawidłowo, czy przypadkiem nie zlecić odpowiednio wyposażonym firmom zewnętrznym. Na przykład firma TETON clean, firma ta zapewnia kompleksowe wsparcie w utrzymaniu czystości i higieny dla klientów. W swojej ofercie wykonuje również profesjonalne mycie stref podsufitowych, infrastruktury oraz dachów, czy silosów.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: