Jak poradzić sobie z nadmiarem kurzu w domu? (parę sposobów)

Kurz nieustannie przedostaje się do domu przez małe otwory, sprawiając, że sprzątanie staje się nieustanną walką. Za każdym razem, gdy usuwamy jedną warstwę kurzu, kolejna szybko zajmuje jej miejsce. Dzieje się tak często dlatego, że usuwamy tylko część kurzu, powodując, że reszta osiada z powrotem na meblach. Jak więc skutecznie walczyć z tym problemem?

Kurz to powracający problem, który może być trudny do całkowitego wyeliminowania, niezależnie od podejmowanych wysiłków. Kurz domowy zawiera różne substancje, w tym roztocza i ich odchody, które mogą powodować problemy zdrowotne u ludzi. Narażenie na zakurzone pomieszczenia może powodować objawy takie jak katar, łzawienie oczu lub suchy kaszel, niezależnie od alergii.

Czym właściwie jest kurz domowy?

Kurz pochodzi z różnych źródeł i walka z nim może wydawać się daremna. Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie jego intensywności. Aby zobaczyć wyniki, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest kurz. Jest to zbiór cząstek mniejszych niż 500 mikrometrów. Skład kurzu obejmuje pyłki, opary, związki z dymu papierosowego, gazy kuchenne, a nawet martwe komórki skóry.

Wentylacja i wietrzenie

Słaba cyrkulacja powietrza jest częstą przyczyną gromadzenia się kurzu. Aby temu zaradzić, sprawdź stan kratek wentylacyjnych. Utrzymuj je w czystości, regularnie przecierając je ściereczką z norek. Od czasu do czasu wyjmij je i dokładnie umyj w ciepłej wodzie z detergentem, aby zapobiec zatykaniu.

Regularne wietrzenie mieszkania to skuteczny sposób na wyeliminowanie kurzu na meblach i innych elementach. Roztocza kurzu rozwijają się w wysokich temperaturach i wilgotności, więc otwieranie okien może zapobiec temu problemowi. Latem zaleca się robić to kilka razy na godzinę. Zimą najlepiej jest wietrzyć pomieszczenie raz na dłuższy czas. Pomaga to utrzymać ciepło ścian, jednocześnie umożliwiając dopływ świeżego powietrza.

Twarde podłowgi zamiast dywanów

Po pierwsze, podłogi wykończone panelami, drewnem czy płytkami ceramicznymi są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Po drugie, wykładziny i dywany mają tendencję do gromadzenia znacznej ilości kurzu, roztoczy i innych alergenów, przez co utrzymanie domu w czystości jest trudniejsze.

Jakkolwiek dywany nadają pomieszczeniu więcej przytulności. Warto ich trochę mieć i często zlecań odkrzanie np. zdalnie sterowanym odkurzaczom.

Rozpocznij czyszczenie od najwyższego punktu

Sprzątanie należy rozpocząć od najwyższych mebli, aby zapewnić dokładne czyszczenie. W ten sposób nie będziesz musiał wracać i odkurzać powierzchni, które zostały już wyczyszczone.

Aby zmniejszyć ilość kurzu, zalecamy regularne otwieranie okien

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się kurzu, przed czyszczeniem należy otworzyć okno. Wiosną i jesienią pozwól słońcu świecić na pościel, a zimą wietrz ją w chłodne dni. Te naturalne metody pomagają wyeliminować roztocza. Należy pamiętać, że właściwa wentylacja to najprostszy sposób na zmniejszenie ilości kurzu i wilgoci w powietrzu.

Używaj jednorazowych ręczników

Używając ściereczek do usuwania kurzu, należy je regularnie wymieniać. Rozważ użycie ręczników papierowych, które można wyrzucić po czyszczeniu.

Należy pamiętać, że na tkaninach może gromadzić się kurz, więc używanie ściereczek może rozprzestrzenić go na czyszczone powierzchnie. Aby skutecznie zwalczać kurz, rozważ użycie antystatycznego sprayu do mebli, który nie tylko czyści i pielęgnuje meble, ale także pochłania brud i zapobiega ponownemu osadzaniu się kurzu. Unikaj używania suchej szmatki do czyszczenia mebli, ponieważ spowoduje to jedynie rozprzestrzenianie się cząsteczek kurzu zamiast ich usuwania.

Dobrze jest używać rozpylacza wodnego

Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia mebli zaleca się lekkie zwilżenie powierzchni wodą, na przykład za pomocą sprayu do roślin. Pomoże to zapobiec unoszeniu się kurzu w powietrzu podczas odkurzania i zapewni dokładniejsze czyszczenie. Myjka do okien to skuteczne urządzenie do czyszczenia mebli, blatów, luster i płytek ceramicznych na ścianach. Może skutecznie usuwać uporczywe pozostałości silikonu z mebli i urządzeń gospodarstwa domowego.

Oczyszczanie grzejników w zimniejszych porach roku

Grzejniki mogą być zapomniane podczas czyszczenia, ale mogą stać się źródłem niechcianych osadów. Metody czyszczenia zależą od rodzaju instalacji. Grzejniki żeberkowe są trudne, ponieważ do wielu miejsc nie można dotrzeć szmatką. Kij z wilgotną szmatką i specjalnym sprayem może pomóc w czyszczeniu między żebrami. Jeśli szczeliny są zbyt wąskie, jak w przypadku grzejników płytowych, użyj linijki owiniętej szmatką.

Konserwacji urządzeń domowych i zamykanie szafek

Filtry można znaleźć w różnych urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak odkurzacze, wentylatory i frytkownice. Gdy filtry te ulegną zabrudzeniu, mogą łatwo się zatkać, prowadząc do uwalniania cząsteczek kurzu do powietrza lub gromadzenia się tłustych osadów w sprzęcie kuchennym, przyciągając dodatkowe cząsteczki kurzu. Podczas remontu lub projektowania mieszkania należy rozważyć zabudowę do sufitu i półki pokryte szkłem.

Kurz ma tendencję do gromadzenia się w wysokich miejscach, takich jak szczyty szaf, oraz na rzadko dotykanych przedmiotach, takich jak książki lub ozdoby na otwartych półkach.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: