Jak wygodnie segregować śmieci w domu?

Segregowanie odpadów obecnie jest obowiązkiem każdego mieszkańca domu jednorodzinnego czy bloku. Pozwala to lepiej gospodarować odpadami i odzyskiwać większą ilość surowców, którą można ponownie wykorzystać. Jak prawidłowo segregować odpady i ułatwić sobie ten obowiązek w domu? Dziś podpowiadamy, w co wyposażyć swoje mieszkanie i jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzają do segregacji śmieci.

Niezastąpione wyposażenie domu – kubły na śmieci

Do osobnych kontenerów na śmieci wrzuca się papier, tworzywa sztuczne wraz z przedmiotami aluminiowymi, szkło, odpady BIO i zmieszane, które w ogóle nie nadają się recyklingu. To powoduje, że w każdym gospodarstwie domowym powinny znaleźć się osobne kubły na śmieci, w których będziesz zbierał odpady do recyklingu. Jak to wszystko zmieścić w szafce pod zlewem lub innym miejscu w kuchni?

Przydadzą Ci się przynajmniej trzy różne kubły do odpadów podlegających recyklingowi, a także dwa mniejsze na odpady BIO i zmieszane. W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego znajdziesz duży wybór koszy na śmieci i kubłów. Mają różne wymiary i wykonane są z różnych materiałów. Dostępne są kosze wolnostojące lub materiałowe, które możesz zamontować nawet w szafce kuchennej. W ten sposób możesz wybrać rozwiązanie, które najlepiej pasuje do Twojej kuchni. Ciekawym rozwiązaniem są zestawy trzech koszy na śmieci na papier, szkło i plastiki, które możesz ustawić w dowolnym miejscu w kuchni.

Jeśli jednak nie masz miejsca na trzy pełnowymiarowe kubły na śmieci, zwróć uwagę, których odpadów jest najwięcej w Twoim domu. Następnie dopasuj wielkość koszy do ilości generowanych tygodniowo odpadów. W przypadku plastików ich objętość możesz zmniejszyć dzięki specjalnym zgniatarkom do butelek.

Wybierz worki w odpowiednim kolorze

Domowa segregacja śmieci jest pierwszym etapem pozwalającym na recykling odpadów. Następnie zebrane śmieci należy wyrzucić do odpowiednich kontenerów na śmieci lub przekazać służbom zbierającym je z alejek domów jednorodzinnych. W wynoszeniu śmieci, a także zbieraniu ich przez służby do tego przeznaczone pomagają odpowiednie worki, których duży wybór znajdziesz tutaj: https://www.bricomarche.pl/artykuly-gospodarcze/folie-tasmy-i-kleje/worki-na-smieci.

Pamiętaj o odpowiednim kolorze worków, jeśli wystawiasz je przed dom. Żółte worki przeznaczone są do odpadów plastikowych, niebieskie do papieru, a czarne do odpadów zmieszanych. Szkło pakuje się do zielonych worków. Z kolei odpady BIO mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą przeznaczyć na własny kompostownik. W podobnych kolorach utrzymane są kontenery, do których wyrzucają śmieci mieszkańcy bloków i budynków wielorodzinnych.

Recykling odpadów pozwala na ponowne wykorzystanie surowców. Aby jednak było to możliwe, należy prawidłowo segregować odpady w domu. Do tego przydadzą Ci się kubły na śmieci. Następnie odpady domowe należy prawidłowo zutylizować w odpowiednich kontenerach lub zapakowane we właściwe worki przekazać służbom. Od Twojego segregowania śmieci zależy ilość odzyskanych surowców. Warto zatem odpowiednio zorganizować wyposażenie w swojej kuchni, aby ułatwić ten proces wszystkim mieszkańcom.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: