Jaki odkurzacz pionowy wybrać do domu, mieszkania i na alergię? Praktyczny poradnik

Odkurzacze pionowe są świetne w wygodzie użytkowania i wysokiej wydajności. Do głównych kryteriów zakupu należy tu moc, zasięg baterii w modelach akumulatorowych oraz głośność i funkcje dodatkowe. Dowiedz się, jaki odkurzacz pionowy wybrać dla siebie!

Odkurzacz pionowy — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Podczas wyboru odkurzacza pionowego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które mają istotny wpływ na jego wydajność.

  Moc ssania Długość pracy baterii Hałas
Dobry wynik ●     od 20 000 Pa do 25 000 P

●     od 150 AW do 250 AW

 od 40 do 60 minut. Poniżej 70 dB

 

Jeśli zastanawiasz się, gdzie znaleźć praktyczne informacje na temat konkretnych modeli urządzeń do domu, polecamy zajrzeć do ogólnodostępnych rankingów. Jednym z nich jest ranking-oczyszczaczy.pl.

Moc ssania

Moc ssania jest jednym z najważniejszych parametrów odkurzacza pionowego, wpływającym bezpośrednio na jego skuteczność czyszczenia.

Wiele osób wybiera odkurzacze o jak największej mocy silnika wyrażonej w watach. Nie jest to najbardziej miarodajna metoda, ponieważ na skuteczność pracy ma wpływ także konstrukcja urządzenia.

Z tego względu warto wziąć pod uwagę moc ssania, którą określa jednostki takie jak Paskal (Pa) lub Air Watt (AW).

W dobrym odkurzaczu moc ssania powinna się mieścić w zakresie od 20 000 Pa do 25 000 Pa lub od 100 AW do 250 AW.

Niekiedy, zamiast Paskali producenci mogą podać moc ssania w Kilopaskalach (kPA). Wówczas dobrym wynikiem będzie zakres od 20 do 25 kPa.

Długość pracy baterii

Wszyscy chcemy uniknąć sytuacji, w której nasz sprzęt się rozładowuje w trakcie odkurzania. Dlatego w przypadku bezprzewodowych odkurzaczy pionowych, ważny jest czas pracy na jednym ładowaniu. Na długość pracy wpływ ma pojemność baterii, użycie odpowiedniego trybu pracy, a także rodzaj czyszczonej powierzchni.

Trzeba wiedzieć, że dłuższy czas pracy zazwyczaj wiąże się z większą wagą odkurzacza. Polecamy urządzenia, których czas pracy mieści się w przedziale od 40 do 60 minut.

Poziom hałasu

Na komfort użytkowania duży wpływ ma hałas. Typowy zakres mieści się w zakresie od 65 do 80 dB.

Stosunkowo cichy odkurzacz to sprzęt o głośności poniżej 70 dB. Jest to natężenie dźwięku, które odpowiada codziennej rozmowie i nie zakłóca naszego spokoju. Musimy jednak pamiętać, że niższy poziom hałasu to najczęściej mniejsza moc ssania, która jest dla nas kluczowa.

Dodatkowe funkcje

Podczas doboru odpowiedniego odkurzacza dla siebie, zwróć uwagę na jego funkcje dodatkowe.

  • Przemyśl zakup odkurzacza z funkcją mopowania, co pozwoli Ci odkurzać i myć podłogę za jednym zamachem.
  • Polecamy także odkurzacze 2 w 1, które poza długą rurą, mogą działać jako odkurzacze podręczne.
  • Do ważnych funkcji zaliczymy także światło LED, które ma za zadanie oświetlić zacienione miejsce.

Odkurzacze pionowe dla alergików — filtr HEPA to podstawa

Coraz więcej osób zmaga się z groźnymi alergiami. Zanieczyszczone pomieszczenia sprzyjają rozwojowi takich infekcji jak alergia na kurz, czy alergia na roztocza. Dla lepszego komfortu i samopoczucia pamiętaj o odkurzaniu i ścieraniu kurzu od 3 do 5 razy w tygodniu. Jeśli zmagasz się z alergią, kluczowym elementem przy wyborze odkurzacza pionowego powinien być system filtracji.

Odkurzacz z filtrem HEPA

Najlepszym rozwiązaniem jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air), który wyłapuje nawet najmniejsze cząsteczki alergenów.

Filtr HEPA jest skuteczny, ponieważ:

  • Zatrzymuje 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona lub większych,
  • Skutecznie eliminuje pyłki, roztocza, zarodniki pleśni i inne alergeny,
  • Poprawia jakość powietrza w domu.

Odkurzacz z filtrem wodnym

Na alergie polecamy także odkurzacze z filtrem wodnym. Woda w zbiorniku odkurzacza działa jako naturalny filtr, skutecznie wyłapujący różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym alergeny takie jak kurz, pyłki czy roztocza. Zanieczyszczenia wciągnięte przez odkurzacz trafiają bezpośrednio do zbiornika z wodą, gdzie zostają zatrzymane.

Jaki odkurzacz pionowy wybrać — podsumowanie

Do domu i mieszkania wybierz odkurzacz pionowy bezprzewodowy. To wygodne i wydajne rozwiązanie, które sprawdzi się, szczególnie na mniejszym metrażu. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, wybierz odkurzacz pionowy o większej pojemności baterii, która będzie nieprzerwanie pracować od 40 do 60 min. Pamiętaj, że najważniejszym parametrem w odkurzaczu jest moc ssania, która powinna wynosić powyżej 20 000 Pa (Paskali) lub powyżej 150 AW (AirWatt’ów). Poza tym zwróć uwagę na poziom głośności. Najlepiej jeśli mieści się w granicach poniżej 70 dB. Warto wspomnieć, że mocniejsze odkurzacze generują większy hałas, ale warto przemyśleć ich zakup, ze względu na wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń.

Równie istotne są funkcje dodatkowe, jak np. funkcja mopowania lub oświetlenie LED.  Wybierając sprzęt, sprawdź, czy w zestawie znajdują się dodatkowe końcówki do czyszczenia.

Dla alergików i osób wrażliwych na zanieczyszczenia polecamy odkurzacze z filtrem HEPA lub odkurzacze z filtrem wodnym. Są one najlepsze do neutralizowania bakterii i wirusów, a także do usuwania alergenów.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: