Mania sprzątania – jak sobie z nią radzić?

Znasz to? Wracasz do domu po ośmiu godzinach pracy, przydreptując sobie ręce pod ciężarem codziennych zakupów, otwierasz drzwi mieszkania i witający cię bałagan sprawia, że masz ochotę uciec?

Jeśli tak to ten wpis jest specjalnie dla ciebie. Ja wiem, że jesteśmy świetnie zorganizowane i wszechstronnie utalentowane, ale obowiązków ciągle przybywa i jeszcze ta moda sprzątania obecna nawet w mediach:). Postawiłam na własny plan działania i wprowadziłam w życie mojej rodziny kilka zasad ułatwiających ogarniecie najbliższej przestrzeni. Zaczęłam od zasady codziennego sprzątania – ale spokojnie – 15 minut dziennie na oswojenie bieżącego bałaganu, najczęściej tego, który pozostawiliśmy rano, w pośpiechu przygotowując się do wyjścia z domu, w zupełności wystarcza.

Oto kilka moich podstawowych zasad porządkowych:

 • Po pierwsze pokochałam uczucie pozbywania się niepotrzebnych rzeczy, a dla zbieracza jakim jestem, to bardzo przydatna umiejętność!!! Przynajmniej raz w tygodniu staram się zgromadzić i pozbyć kilku nieużywanych przedmiotów, układam je przy drzwiach wyjściowych w przedpokoju, a kiedy zostaje po nich puste miejsce czuje ulgę i przyjemność.
 • Delegowanie obowiązków na innych członków rodziny – to klucz do sukcesu! Dzieci mogą się zająć ogarnięciem swoich pokoi, mąż – sama wiesz najlepiej co mu zlecić…
 • Raz w tygodniu dom trzeba posprzątać dokładniej!
 • Świetnym patentem jest również przydzielenie danej czynności do dnia tygodnia, na przykład: w każdą środę sprzątam łazienkę bardzo dokładnie wraz z myciem kabiny prysznicowej, w czwartek zajmuję się prasowaniem, w piątek kuchnią, a w sobotę …. Leżę:)

Jeśli nie wiesz jak zacząć wprowadzać w swoim domu nawyki pomagające w utrzymaniu porządku lub po prostu sprzątania, w sieci znajdziesz mnóstwo inspirująco – motywujących porad, a nawet planów posprzątania mieszkania rozpisanych na dni, miesiące czy poszczególne czynności.

Sprzątanie – kilka porad jak szybko i skutecznie ogarnąć mieszkanie!

Presja sprzątania ogarnia nas ni tylko przed świętami czy wizytą gości, większość z nas lubi porządek, ale już samo sprzątanie to często powód stresu i frustracji. Sprzątanie według większości kobiet to syzyfowa praca, która na dodatek często męczy i wymaga nakładu sił. Specjalistki od sprzątania, które dzielą się swoimi poradami na blogach i w poradnikach jednomyślnie propagują trzy główne zasady utrzymania porządku w domu:

 • Przedmioty, nawet te codziennego użytku powinny mieć swoje stałe miejsce
 • Im mniej przedmiotów pozostawiamy na widoku tym trudniej utrzymać porządek, dlatego nauczmy się chować drobiazgi do szuflad i szafek – w ten sposób łatwiej zapanować nad bałaganem
 • Każdy kto mieszka w domu ma swoje obowiązki dotyczące sprzątania, jeśli każdy z domowników nauczy się utrzymywać ład w swojej przestrzeni i przestrzeni wspólnej to będzie łatwiej utrzymać porządek.

Jak ogarnąć mieszkanie w 30 minut?

 1. Zacznij sprzątanie pomieszczenia od wyniesienia wszystkich przedmiotów, które nie powinny znajdować się w tym miejscu,
 2. Mniejsze meble odsuń od ścian – łatwiej odkurzysz
 3. Sprzątanie zacznij od górnych partii, na końcu odkurz i pościeraj podłogę
 4. O porządku w mieszkaniu na pierwszy rzut oka oczywiście mówi czysty stół i podłoga!
 5. Dbaj o czyste, świeże powietrze w domu, często wietrz i odkurzaj.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: