Mieszkanie na parterze – czy warto?

Szukasz sposobu na obniżenie kosztów mieszkania? Nie od dziś wiadomo, że te na parterze są tańsze od znajdujących się na wyższych kondygnacjach Czy jednak takie rozwiązanie, w dłużej perspektywie się opłaca? Jakie są wady i zalety zakupu mieszkania, które znajduje się na parterze? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Mieszkanie na parterze — wady

Dlaczego nie warto mieszkać na parterze? Powodów jest mnóstwo, chociaż tak naprawdę wszystko jest kwestią subiektywną i do wielu rzeczy można się po prostu przyzwyczaić. Oto niektóre z nich.

Brak prywatności

Wprawdzie możesz kupić rolety lub zasłony, ale kto chciałby wciąż mieszkać w takich warunków. Tymczasem, szczególnie latem o prywatności możesz zapomnieć. Przygotuj się natomiast na to, że z balkonu będziesz mógł podziwiać bawiące się dzieci i biegające czworonogi. Nie trudno zgadnąć, kto będzie zachowywał się głośniej.

Hałas

Jeśli już o dzieciach mowa, nie możesz zapomnieć, że mieszkania na parterze oznacza hałas. Stukot obcasów, których właściciela spieszy się rano do pracy, dźwięki windy, czy psów, które wychodzą na poranny spacer to tylko niektóre przykłady. Nawet jeśli dodamy pogawędki sąsiadów, którzy rozgłaszają się na cały blok, i tak nie wyczerpiemy jeszcze wszystkich możliwości.

Większe ryzyko włamania

Mieszkania na parterze są łatwym celem dla złodziei. W końcu nie muszą się wysoko wspinać. Wystarczy wdrapać się na balkon lub zbić szybę. Czasem sami ułatwimy im zadanie, np. zostawiając uchylone okno. Dlatego do kosztów mieszkania na parterze koniecznie dolicz inwestycję w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak np. rolety antywłamaniowe. Warto również pomyśleć o zakupie ubezpieczenia mieszkania z rozszerzeniem na wypadek kradzieży z włamaniem.

Wilgoć i większe koszty ogrzewania

Choć nie jest to jest to regułą, w starszym budownictwie, w mieszkaniach na parterze może pojawić się wilgoć. Może się również okazać, że koszty ogrzewania mieszkania są większe, bo na dole sąsiaduje ono już tylko z piwnicą.

Mieszkanie na parterze — zalety

Co przemawia za tym, że warto kupić mieszkanie na parterze? Taka decyzja bez wątpienia ma swoje dobre strony. Oto te, które, naszym zdaniem, mogą Cię przekonać.

Cena

Jak już wspominaliśmy, największą zaletą mieszkania na parterze jest jego cena, a co za tym idzie niższy kredyt i rata. Jeśli więc nie przeszkadzają Ci wymienione przez nas wady takiego rozwiązania, warto wziąć je pod uwagę. Tym bardziej, że taki lokal jest tańszy nawet o kilkanaście procent od mieszkań położonych wyżej.

Niezależność od windy

To ważny aspekt, szczególnie dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Mieszkanie na wyższych piętrach nie stanowi problemu do czasu pierwszej awarii windy. Jeśli będziesz musiał wnosić wózek na czwarte albo wyższe piętro albo zanieść tam ciężkie zakupy, szybko pożałujesz, że nie kupiłeś mieszkania na parterze.

Możliwość szybkiej ewakuacji

Często zdarza się, że drabina strażacka nie sięga do ostatniego piętra budynku. Nie jest to dobra wiadomość dla osób, które tam mieszkają. Decydując się na zakup mieszkania na parterze, w pewien sposób zapewniasz sobie większe bezpieczeństwo. W razie pożaru czy ulatniającego się gazu, prawdopodobnie wydostaniesz się z budynku szybciej niż inni mieszkańcy.

Mieszkanie na parterze — podsumowanie

Czy warto kupić mieszkanie na parterze? Tak, pod warunkiem, że odpowiednio je zabezpieczsz. Wybierz jednak lokal w nowym budownictwie, dzięki temu unikniesz wielu problemów, o których pisaliśmy. Jeśli jednak cenisz prywatność i nie lubisz ulicznego gwaru, dobrze przemyśl taki zakup, bo może się okazać, że niższa cena nie zrekompensuje innych niedogodności – tutaj polisy.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: