Poznajmy kryteria wyboru dobrego odkurzacza

Odkurzanie to nie tylko kwestia dbania o estetykę, ale również o nasze zdrowie, gdyż unoszący się kurz, roztocza, sierść zwierząt działają niekorzystnie na nasze drogi oddechowe. Każdy odkurzacz po kilku latach działania wymaga wymiany. Odwiedzając dowolny sklep z AGD szybko zorientujemy się, że wybór tego jednego wcale nie jest łatwy.

Dlatego dla ułatwienia przygotowaliśmy listę 8 kryteriów, którymi charakteryzują się najlepsze odkurzacze. Przez najlepsze należy rozumieć takie, które w miarę możliwości łączą w sobie estetykę, funkcjonalność oraz cenę.

1. Rodzaj odkurzacza

Do wyboru mamy m.in.:

  • Odkurzacz klasyczny: ma kształt zbliżony do walca, wyposażony jest w rączkę, rurę i ssawkę, a także w przewód zasilający i kółka, które ułatwiają jego przemieszczanie. Dostępny jest jako odkurzacz workowy, jak i odkurzacz bezworkowy.
  • Odkurzacz pionowy: coraz bardziej popularny rodzaj odkurzacza, który ma kształt kija z pojemnikiem. Jest lekki i poręczny. Występuje w wersji przewodowej lub akumulatorowej. Odkurzacz w wersji pionowej ma niewielki pojemnik na kurz i brud, który należy regularnie opróżniać.
  • Odkurzacz piorący: zaawansowany rodzaj odkurzacza, który nie tylko odkurza, ale także pierze i suszy różne powierzchnie, takie jak podłogi, dywany, tapicerowane meble. Ma zwykle dwie komory: jedną na czystą wodę z detergentem, a drugą na brudną wodę z kurzem i brudem.
  • Odkurzacz automatyczny: inteligentny i samodzielny rodzaj odkurzacza, który odkurza bez naszej ingerencji. Odkurzacz automatyczny ma kształt dysku, jest bezprzewodowy. Jest wyposażony w czujniki i programy, które pozwalają mu poruszać się po domu i omijać przeszkody.

2. Wszechstronność odkurzania

Drugim kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest wszechstronność. Chodzi o to, czy odkurzacz jest w stanie odkurzyć różne rodzaje powierzchni i zanieczyszczeń, a także czy ma dodatkowe funkcje, takie jak mycie podłóg twardych czy pranie kanap.

3. Moc ssania

Im większa moc ssania, tym lepiej odkurzacz radzi sobie z różnymi rodzajami zanieczyszczeń i powierzchni. Siła mocy ssania zależy od wielu czynników, takich jak moc silnika, system filtracji, rodzaj worka, rodzaj szczotki lub nasadki. Moc ssania może być stała lub regulowana, w zależności od modelu odkurzacza.

4. Klasa energetyczna

Jeśli odkurzasz często i długo, ponieważ masz np. duży dom, warto zerknąć na to kryterium. Klasa energetyczna jest podawana na etykiecie, która jest dołączana do każdego odkurzacza. Etykieta zawiera informacje o mocy odkurzacza, poborze energii. Klasa jest oznaczona literami od A+++ do D, gdzie A+++ oznacza najwyższą efektywność energetyczną. Najlepsze odkurzacze mają z reguły niskie zużycie energii, a tym samym generują mniejsze koszty eksploatacji.

5. Filtry powietrza

Filtr powietrza ma za zadanie zatrzymywać kurz, alergeny, drobnoustroje i inne zanieczyszczenia, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia i naszego otoczenia. Filtr może być różnego rodzaju, np. papierowy, syntetyczny, węglowy, HEPA itp. Każdy rodzaj filtra ma swoje zalety i wady, np. filtr papierowy jest tani i łatwy w wymianie, ale ma niską skuteczność i szybko się zapycha, filtr HEPA jest drogi i trudniejszy w wymianie, ale ma wysoką skuteczność i długo się nie zapycha.

6. Szczotki i nasadki zwiększające wygodę odkurzania

Im więcej szczotek i nasadek otrzymamy wraz z odkurzaczem tym lepiej. Szczotka lub nasadka może być różnego rodzaju np. uniwersalna, parkietowa, szczelinowa, tapicerska itp. Każdy rodzaj szczotki lub nasadki ma swoje zalety i wady, np. szczotka uniwersalna nadaje się do odkurzania podłóg i dywanów, ale nie jest zbyt skuteczna na delikatnych powierzchniach, nasadka szczelinowa nadaje się do odkurzania trudno dostępnych miejsc, ale nie jest zbyt wydajna na dużych powierzchniach.

7. Ciężar, który wpływa na łatwość użytkowania

Lekki odkurzacz jest poręczniejszy, szczególnie gdy musimy go czasem przenieść lub przesuwać np. na schodach. Kompaktowe wymiary będą ułatwieniem dla osób starszych, które w naturalny sposób mogą mieć mniej sił na zmaganie się ciężkim odkurzaczem.

8. Cena

Ostatnie, ale nie mniej ważne kryterium to cena. Najlepsze odkurzacze na rynku potrafią kosztować naprawdę sporo. Nie oznacza to jednak , że mamy gonić za nowościami. Przyzwoity odkurzacz nie musi kosztować dużo. Najważniejsze jest, aby dobrać go zgodnie z naszymi potrzebami.

Kilka słów na koniec

Wybór odkurzacza należy zacząć od określenia typu urządzenia np. klasyczny, pionowy, piorący. Kolejnymi kryteriami powinny być: regulacja siły ssania, wszechstronność zastosowania, klasa energetyczna. Trzeba zadbać też o filtry HEPA zapewniające skuteczne oczyszczanie powietrza oraz niską wagę odkurzacza, aby ułatwić sobie sprzątanie. Pomocny w wyborze urządzenia może być też ranking odkurzaczy. Dzięki odpowiednio ustawionym filtrom otrzymamy listę kilku modeli, spośród których łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję. Życzymy udanych zakupów.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: