Sprawdzone metody dezynfekcji do zastosowania w domu i miejscu pracy

Dezynfekcja to postępowanie mające na celu pozbycie się zanieczyszczeń, drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Warto wiedzieć, że dzięki dezynfekcji można skutecznie usunąć formy wegetatywne mikroorganizmów. Warto poznać sprawdzone metody dezynfekcji do zastosowania w domu i środowisku pracy.

Metody dezynfekcji – co warto wiedzieć?

Jest wiele metod dezynfekcji. Można je podzielić na fizyczne, fizyko-chemiczne i chemiczne. W przypadku metod dezynfekcji ran wykorzystuje się przynajmniej 4 substancje, a mianowicie: alkohole, wodę utlenioną, jodynę czy też nadmanganian potasu.

Alkohole sprawdzają się do skutecznej dezynfekcji rąk, ale i dezynfekcji powierzchni o czym mogliśmy się przekonać w czasie trwania pandemii koronawirusa. Metody dezynfekcji dużych powierzchni opierają się na zastosowaniu pary wodnej, czy też ozonowania. Dezynfekcja mieszkania po zmarłym obejmuje zarówno ozonowanie, jak i zamgławianie ULV czy czyszczenie suchym lodem. Ta ostatnia polega na rozprowadzeniu zimnej mgły z preparatem biobójczym. W przypadku ozonowania wykorzystuje się generatory ozonu. Do odkażania stosuje się ponadto promieniowanie UV. W przypadku dezynfekcji chemicznej poza alkoholami, wykorzystuje się czwartorzędowe sole aminowe, aldehydy czy związki fenolowe.

Jak skutecznie dezynfekować pomieszczenia?

Do dezynfekcji pomieszczeń najlepiej sprawdza się wspomniane już ozonowanie i zamgławianie ULV. W przypadku tego drugiego możliwe jest wykorzystanie rozmaitych środków dezynfekujących dopasowanych do rodzaju zwalczanych mikroorganizmów. Można próbować samodzielnie dezynfekować powierzchnie, stosując popularne środki na bazie alkoholu. Jednak w przypadku czyszczenia mieszkania po zmarłym czy zbieraczu konieczne jest zastosowanie bardziej profesjonalnych metod.

Stężenie szkodliwych substancji może być różne i do niego dobiera się metodę dezynfekcji oraz ilość środków odkażających. Trzeba wziąć pod uwagę także temperaturę, wilgotność, pH czy poziom kationów.

Kiedy potrzebne jest przeprowadzenie dezynfekcji?

Dezynfekcja powierzchni szpitalnych powinna być przeprowadzana regularnie, a w przypadku często dotykanych powierzchni – codziennie. Taki zabieg niezbędny jest we wszystkich obiektach użyteczności publicznej, zwłaszcza w toaletach publicznych, ale i kuchniach obiektów gastronomicznych.

Dezynfekcja w mieszkaniach najczęściej przeprowadzana jest po zmarłych albo po przebytej chorobie zakaźnej. Dezynfekcja w biurach także jest potrzebna, bo dzięki niej zmniejsza się ilość szkodliwych patogenów i nie naraża na nie pracowników i klientów. Odkażanie powinno być zawsze wykonane, gdy w budynku czy mieszkaniu dojdzie do zalania ściekami.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: