Dużo kurzu w mieszkaniu? Użyj oczyszczacza powietrza

Usuwanie kurzu to jedna z najczęściej wykonywanych prac porządkowych. Zdarza się, że jest widoczny na meblach już następnego dnia po ich oczyszczeniu. Czy istnieje sposób na to, aby ograniczyć ilość kurzu w domu? Tak, jest nim oczyszczacz powietrza.

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?

Oczyszczacz powietrza może być pomocny w walce z kurzem, lecz serwis Ranking oczyszczaczy powietrza zwraca uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze nie każde urządzenie będzie dobrze spełniało tę funkcję. Wiele zależy bowiem od tego, jakie technologie oczyszczania wykorzystuje oraz jaką ma wydajność.

Po drugie, oczyszczacz usuwa wyłącznie kurz znajdujący się w powietrzu.Nie ściągnie go z mebli czy podłogi. Nie wyeliminuje potrzeby sprzątania, lecz pozwoli ograniczyć ilość kurzu gromadzącego się na różnych powierzchniach.

Jaki oczyszczacz powietrza na kurz?

Dobry oczyszczacz powietrza na kurz łączy skuteczne technologie z dobrą wydajnością. Zacznijmy od tych pierwszych.

Filtr HEPA to podstawa

W oczyszczaczu na kurz nie powinno zabraknąć filtra HEPA. To ta sama technologia, która usuwa podstawowe składniki smogu, czyli pyły zawieszone, dlatego ma ją większość oczyszczaczy powietrza dostępnych w sklepach. HEPA wychwytuje kurz i roztocza, których wydzieliny stanowią jeden z popularnych alergenów.

Filtr wstępny pomocny przy dużej ilości kurzu

Wiele oczyszczaczy powietrza ma filtr wstępny, którego zadaniem jest usuwanie dużych zanieczyszczeń, a więc m.in. właśnie kurzu. Filtr ten ma postać drobnej siatki, którą można (a nawet trzeba) co jakiś czas oczyścić. Ogranicza gromadzenie się dużych zanieczyszczeń na kolejnych filtrach, dlatego jest przydatny.

Jonizacja pomocna, lecz nie niezbędna

Jonizator generuje jony, które łączą się z zanieczyszczeniami i ułatwiają ich usuwanie. Ponadto badania naukowe potwierdzają skuteczność jonizacji w redukcji stężenia roztoczy. Jednak sam jonizator nie ma znaczącego wpływu na ilość kurzu w powietrzu. Jego możliwości są najlepiej wykorzystywane wtedy, gdy stanowi element oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA.

oczyszczanie powietrza w domu - sprzątanie

Wydajność adekwatna do powierzchni pomieszczenia

Wydajność oczyszczacza powietrza (CADR) jest wyrażana w metrach sześciennych na godzinę. Minimalne zapotrzebowanie na nią można poznać poprzez pomnożenie przez 8 metrażu pomieszczenia, w którym ma pracować oczyszczacz. Jednak to absolutne minimum i lepiej zastosować bardziej restrykcyjny przelicznik, np. 10 albo nawet 12.

Im większa wydajność, tym mocniejszą cyrkulację powietrza zdoła wywołać urządzenie. Dzięki temu możliwe będzie wychwycenie większej ilości kurzu z całego pomieszczenia.

Droższy nie musi oznaczać lepszy

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza należy pamiętać, że cena nie zawsze odzwierciedla jakość. Tańsze urządzenia mogą być równie pomocne w usuwaniu kurzu co te kosztujące trzy razy drożej. Warto zwrócić uwagę np. na ekspercką opinię o oczyszczaczach powietrza Xiaomi.

Sprzęt tej marki ma wprawdzie pewne mankamenty, jednak urządzenia są wydajne i wyposażone w bardzo dobre technologie, czujniki pyłu zawieszonego i wi-fi, a do tego tanie.

czyste powietrze w domu

Najważniejsze zasady używania oczyszczacza powietrza

Aby oczyszczacz powietrza skutecznie pochłaniał kurz, należy pamiętać o prawidłowym użytkowaniu go.

Najważniejsze zasady to:

  • Regularne czyszczenie filtra wstępnego

Zazwyczaj producenci zalecają usuwanie zanieczyszczeń z filtra wstępnego przynajmniej raz w tygodniu. Zanieczyszczony filtr oznacza spowolnienie przepływu powietrza, czyli niższą wydajność.

  • Kontrola stanu filtrów ulegających zużyciu

Tempo zużywania filtrów uzależnione jest m.in. od poziomu zanieczyszczeń w miejscu użytkowania oczyszczacza. Z tego powodu do zużycia ich może dojść wcześniej niż przewidział producent. Najłatwiej rozpoznać zużycie po zmianie koloru filtra HEPA, który najczęściej na początku jest biały. Kiedy stanie się ciemnoszary lub czarny, to należy go wymienić.

  • Używanie oczyszczacza przez 24 godziny na dobę

Oczyszczacz powinien pracować przez cały czas, także w nocy. Ważne jest zatem to, aby wybrać urządzenie, którego głośność pracy nie będzie zakłócała snu.

  • Ręczne zwiększenie prędkości filtracji w razie potrzeby

Przy smogu najlepiej używać oczyszczacza powietrza w trybie automatycznym. Jednak działa on z wykorzystaniem czujnika przystosowanego do wykrywania drobniejszych zanieczyszczeń niż kurz. Z tego powodu warto ręcznie przejść na wyższą prędkość filtracji w sytuacji, gdy kurzu w powietrzu może być wyjątkowo dużo. Do wzbijania się go w powietrze dochodzi np. podczas wycierania mebli czy wytrzepywania poduszek.

  • Zapewnienie swobodnego przepływu powietrza

Oczywiście należy też zadbać, aby powietrze mogło swobodnie przepływać wokół oczyszczacza. Nie należy stawiać go np. pod biurkiem czy we wnęce, a minimalna odległość od ścian to 20 cm. Nie można zatykać wlotów i wylotów powietrza.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: