Dywany sznurkowe i ich sprzątanie

Dywan sznurkowy to obecnie jeden z popularniejszych typów dywanów występujących w naszych domach. Za jego popularnością przemawia trwałość, odporność na zabrudzenia, a także na różne czynniki zewnętrzne. Dywany te, zwane również sizalowymi lub płasko tkanymi, są tkane ze sztucznych włókien sizalu. Nie posiadają one runa, a włókna nie są elastyczne, stąd konieczność tkania płaskim splotem. 

Dywany sznurkowe nie osiągają miękkości tych, które robione są z wykorzystaniem runa. Jednak ich wytrzymałość, łatwość utrzymania, a także wręcz nieograniczona gama wzorów i kolorów sprawiają, że mają one swoich miłośników i niezmiennie są stosowane w domach. Są bardzo uniwersalne, nadają się do nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych wnętrz.

Dywan sznurkowy — zastosowania

Dywany sznurkowe, dzięki ścisłemu  i odpornemu splotowi, mają zastosowania nawet na intensywnie używanych powierzchniach. Ze względu na twardość, są odporne na zagniecenia i odkształcenia, dlatego idealne będą chociażby do jadalni, gdzie nie zniszczy ich częste przesuwanie krzeseł i stołu.

Dodatkowo dzięki wodoodpornym właściwościom sizalu, dywany te są idealne w miejscach, gdzie może dostać się na nie woda, jak łazienki, kuchnie, a nawet tarasy. Dzięki łatwej pielęgnacji mogą one również zdobić miejsca, gdzie narażone są na zabrudzenia, jak na przykład przedpokój.

Dywany sznurkowe są również świetnym wyborem dla właścicieli zwierząt. Dzięki swojej strukturze, włosy i sierść nie wbijają się we włókna i stosunkowo łatwo je odkurzyć. Łatwość czyszczenia pozwala również utrzymać dywan w dobrym stanie nawet przy bardziej brudzących pupilach.

Nie można także pominąć zalet dywanów sznurkowych dla alergików. Brak runa sprawia, że w dywanie nie zalega kurz i roztocza oraz jest on podatny na częste czyszczenie, a nawet zabiegi z użyciem pary.

Dywany sznurkowe — czyszczenie

Ten rodzaj dywanów jest idealny dla osób, które nie poświęcają porządkom zbyt dużo czasu. Do utrzymania ich w dobrym stanie wystarczy odkurzacz, żaden specjalistyczny sprzęt nie jest niezbędny. Regularne odkurzanie, ok.-3 razy w tygodniu pomoże usunąć piach i drobne zanieczyszczenia. Zabieg ten pomoże na utrzymanie dywanu w nienagannej kondycji przez długie lata.

Jeśli dywan sznurkowy się zaplami, należy przyłożyć do niego suchą ściereczkę, która wchłonie rozlany płyn. Kluczem do sukcesu jest niepocieranie plamy, gdyż może ona wniknąć w głąb włókien. Jeżeli po tym zabiegu zostanie jeszcze ślad, można plamę delikatnie przetrzeć szmatką z wodą z mydłem lub specjalnym środkiem do dywanów.

Jak prać dywan sznurkowy?

Nawet w przypadku tak odpornych na zabrudzenia materiałów, czasem konieczne jest pranie go w całości. Dywany sizalowe można spokojnie prać na mokro, a mniejsze modele nawet wyprać w pralce. Nie włączamy wtedy wirowania, a maksymalna temperatura to 40 stopni.  Jeżeli dywan jest za duży na pralkę, pozostaje nam pranie ręczne lub przy użyciu piorącego odkurzacza. Po którymkolwiek z tych zabiegów musimy pamiętać o wysuszeniu dywanu. Na krótko wieszamy go, żeby pozbyć się nadmiaru wody, a następnie suszymy położony na płasko, co zapobiegnie odkształcaniu.

Podsumowując, dywany sznurkowe jest świetnym wyborem do domów, w których się mieszka i korzysta z nich, a nie tylko podziwia. Wprawdzie nie dają wrażenia miękkości i zapadania się, ale łatwość ich utrzymania w czystości, a także bogactwo wzorów i kolorów proponowanych przez producentów.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: