Ekosprzątanie – dom wolny od chemii

Aby utrzymać dom w czystości i porządku, poświęcamy mnóstwo czasu i energii. Jednak co gorsza, do czyszczenia i mycia zużywamy także całą masę różnorakich środków chemicznych o składzie mrożącym niekiedy krew w żyłach.

Środki takie, jak odkamieniacz, mleczko do czyszczenia, płyn do mycia podłóg i środek do udrażniania rur bywają tak mocno drażniące, że niekiedy sam ich zapach powoduje, że odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości. A statystyki są przerażające – rocznie zużywamy nawet kilkanaście kilogramów tych środków wdychając ich opary i drażniąc nimi skórę dłoni. Na szczęście można z powodzeniem zredukować do koniecznego minimum używanie środków chemicznych w domu, zastępując je tymi pochodzenia naturalnego. Niemożliwe? A jednak.

Wiele naturalnych produktów posiada właściwości czyszczące i odkażające, trzeba tylko wiedzieć, które to substancje i jak odpowiednio je mieszać i używać. Naturalne składniki, z których można sporządzić ekologiczne środki do czyszczenia wcale nie są trudno dostępne – ma je w szafce prawie każda gospodyni domowa.

Cytryna oprócz tego, że jest naturalnym środkiem wspomagającym odporność i działającym przeciwzapalnie – posiada także właściwości czyszczące, antyseptyczne i rozpuszczające. Kwas cytrynowy z powodzeniem pozbędzie się zatem osadów z wody i kamienia a także wybieli nieco zażółconą ceramikę łazienkową. Równie dobrze sprawdzi się jako odplamiacz do jasnych i białych tkanin a także neutralizator nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z lodówki. Jeżeli do soku z cytryny dodamy sodę oczyszczoną z powodzeniem będziemy mogli wyczyścić nawet tłuszcz z kuchenki.

Soda oczyszczona posiada niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Jest składnikiem zarówno past do zębów jak i wielu środków do czyszczenia. Co najważniejsze, jako składnik całkowicie biodegradowalny nie szkodzi środowisku. W domu możemy używać jej jako wybielacza do tkanin, środka dzięki któremu pozbędziemy się przykrych zapachów cebuli i czosnku z drewnianych desek, a także w postaci pasty (wymieszana z wodą) do czyszczenia armatury, kabiny prysznicowej i mycia przypalonych naczyń.

Nie bez znaczenia jest także rola octu. Jego działanie znane było już naszym babciom, które używały go do czyszczenia kuchennych blatów, łazienek i zmiękczania wody. A to dlatego, że ocet posiada doskonałe właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze ale jest także doskonałym nabłyszczaczem stąd bardzo często używa się go do czyszczenia srebrnych sztućców i szklanek. Jeżeli zmieszamy go w odpowiednich proporcjach z sokiem z cytryny i ciepłą wodą otrzymamy niezwykle skutecznie działającą mieszankę, która z powodzeniem wyczyści zaschnięty tłuszcz w piekarniku.

Używanie naturalnych środków do czyszczenia to oczywiście, poza niezwykłą skutecznością i zdecydowaną oszczędnością, także bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne, jeżeli mamy w domu dzieci, które maja w zwyczaju zaglądać do szafek. Nie musimy obawiać się, że dziecko zatruje się chemicznymi środkami czyszczącymi a nasza skóra w połączeniu z chlorowym wybielaczem ulegnie poparzeniu. Dom przyjazny domownikom to przede wszystkim dom wolny od chemii.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: