Feng shui w kuchni

Feng shui – chyba każdy słyszał to określenie i słusznie kojarzy je z dalekowschodnią filozofią wywodzącą się ze starożytnych Chin. W dosłownym tłumaczeniu oznacza wiatr i woda i jest praktyką dotyczącą takiego planowania przestrzeni, by osiągnąć równowagę i zgodność ze środowiskiem naturalnym.

Obecnie praktyka jest znana na całym świecie i bardzo często stosuje się ją podczas aranżowania różnych wnętrz. Kuchnia, jako serce domu, jest wręcz idealnym miejscem, w którym warto zastosować najważniejsze zasady feng shui.

Kuchnia – serce domu

Kuchnia to więcej niż pomieszczenie z produktami do jedzenia i miejsce, w którym je przygotowujemy. Nie bez powodu nazywa się ją sercem domu. Jeśli w kuchni panuje przyjemna atmosfera, jest miły wystrój, pachnie dobrym jedzeniem, bardzo często życie rodzinne, ale i towarzyskie, koncentruje się właśnie tutaj. Kuchenne feng shui pomoże stworzyć miejsce, w którym każdy będzie czuł się doskonale.

Kuchnia dobrze zaaranżowana i funkcjonalna

Zgodnie z zasadami feng shui najlepiej jeśli kuchnia znajduje się w głębi mieszkania. Jej drzwi nie powinny sąsiadować z drzwiami toalety czy sypialni lub znajdować się vis a vis okna. Kluczowe elementy wyposażenia kuchennego łączą się z żywiołem ognia (np. piekarnik, kuchenka) i wody (lodówka, zmywarka, zlewozmywak). Kuchenne feng shui doradza, aby poszczególne żywioły grupować razem, czyli urządzenia związane z żywiołem ognia razem, a po przeciwnej stronie kuchni „wodne” wyposażenie.

Praktyczna strona kuchni jest bardzo ważna w ustawieniach feng shui. Dlatego należy tak aranżować jej przestrzeń, aby praca w kuchni była wygodna, ergonomiczna, przyjemna. Używanie potrzebnych narzędzi, urządzeń czy komponentów powinno być płynne, niezakłócone, bez tracenia czasu i energii. Dlatego ważne jest odpowiednie ustawienie sprzętów, mebli oraz zaopatrzenie lodówki i szafek w potrzebne produkty dobrej jakości.

W kuchni feng shui musi panować ład i harmonia, nie ma tu miejsca na brud, kurz, niepotrzebne przedmioty, przeterminowane produkty itp. Warto mieć pod ręką tylko to, co potrzebne. Czasami mniej znaczy więcej.

Kuchnia feng shui – wyposażenie i meble

Według zasad feng shui kuchenka powinna być ustawiona tak, aby osoba, która jej używa widziała drzwi wejściowe do pomieszczenia. Zaleca się też częste używanie kuchenek, piekarników, które są źródłem ciepła, dobrej energii i wyzwalają twórczy potencjał. W filozofii feng shui ogień symbolizuje dostatek i dobre relacje, a zatem lepszym rozwiązaniem będzie kuchenka gazowa a nie płyta indukcyjna. Zasady feng shui odradzają używanie kuchenek mikrofalowych, które niszczą dobrą energię chi, a potrawy w nich ogrzewane nie mają wartości.

Zlewozmywak, czyli kuchenny żywioł wody, powinien być ustawiony blisko okna, co zapewni miły widok. Warto dbać o jego czystość i sprawnie działającą instalację. Przeciekający kran i kapiąca woda może oznaczać upłynnianie i utratę majątku.
Feng shui dąży do zgody z naturą. Dlatego ideałem będą meble kuchenne z drewna, najlepiej o zaokrąglonych brzegach. Praktyczne szuflady i szafki pozwolą na schowanie ostrych narzędzi i akcesoriów, które nie powinny leżeć na stole czy na blatach.

Inne elementy wystroju w nurcie feng shui

Kolorystyka kuchni feng shui to ciepłe, naturalne barwy, od słonecznych żółtości i oranżów, po stonowane beże, oliwkową zieleń. Zimne odcienie niebieskiego nie są dobrym pomysłem w kuchni, podobnie jak żywa, ognista czerwień albo czerń

Oświetlenie kuchni jest bardzo ważne, ze względu na specyfikę prac, które się w niej wykonuje, czystość i bezpieczeństwo. Jasna kuchnia to podstawa aranżacji feng shui. Najlepiej jeśli ma światło naturalne (okno), przydadzą się także punkty świecące w górę, które oświetlą nie tylko stół, ale też wszystkie kuchenne zakamarki.

Rośliny w kuchni to doskonały wybór z punktu widzenia aranżacji feng shui. Najlepiej sprawdza się zioła w doniczkach albo kwiaty doniczkowe, poza gatunkami trującymi. Bukiety mogą stać w kuchni tylko kiedy są świeże. Przekwitające, suche kwiaty pochłaniają dobrą energię.

W kuchni feng shui powinno być dobre jedzenie. Eksponujemy świeże, zdrowe produkty, symbolizują troskę o jakość pożywienia i dostatek. Warto ustawić na stole paterę ze świeżymi owocami. Pamiętajmy o usuwaniu nieświeżych produktów i tych przeterminowanych, ponieważ mogą blokować przepływ dobrej energii.

Zgodnie z zasadami siatki ba gua w rogu kuchni powinien zawsze stać garnek z ryżem, który ma zapewnić rodzinie spokojny dostatek.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: