Impregnaty i czyściki – nanotechnologia dla każdego

Pewnie zwróciliście uwagę, że ostatnio na naszym blogu królują innowacje i rzeczywiście, staramy się znajdować dla Was rzeczy, które zdecydowanie wyróżniają się na rynku. Jeśli polubiliście ten cykl o interesujących i w pewnym sensie wyjątkowych produktach to dzisiejszy post na pewno Wam się spodoba – tym razem prawdziwa wisienka na torcie! Mieliśmy ostatnio sposobność, aby dowiedzieć się niemal wszystkiego o czyścikach i impregnatach NANOQUICK oraz dokładnie je przetestować pod okiem eksperta.

Przyznajemy, że technologia w nich zastosowana jest naprawdę kosmiczna! A propos kosmosu to pewnie nawet nie zdajecie sobie sprawy jak wiele rzeczy, których używacie na co dzień stworzonych zostało na potrzeby lotów w kosmos, od tak istotnych jak nawigacja satelitarna, sztuczne serce, przez piankę poliuretanową, a skończywszy na… technologii produkcji chipsów. Co prawda nie wiemy czy jakiś czyścik albo impregnat NANOQUICK poleciał kiedykolwiek w kosmos, ale technologia w nich wykorzystana jest naprawdę zaawansowana. Technologia technologią, ale wypadałoby teraz zapytać kolokwialnie “do czego to w ogóle jest?”. Wyjaśniamy dalej, więc zapraszamy do czytania.

NANOQUICK = nanotechnologia

Nie generalizujemy, ale pewnie przeciętnemu Kowalskiemu słowo nano kojarzy się co najwyżej z kartą SIM do telefonu. Mimo tego nanotechnologia rozwija się niezwykle prężnie wkraczając do coraz większej liczby dziedzin takich jak choćby elektronika, medycyna czy wreszcie budownictwo. Dzięki preparatom NANOQUICK nanotechnologia trafia pod strzechy, pozwalając na oszczędność czasu, energii i – nie ukrywajmy – pieniędzy. Środki sygnowane nazwą NANOQUICK posiadają w swoim składzie polimery mikroskopijnej wielkości, które dzięki wykorzystaniu odpowiednich nośników wnikają do struktury materiału, nadając mu właściwości hydrofobowych (zdolność odpychania wody).

Przed chwilą przemyciliśmy Wam ważną informację, która odróżnia NANOQUICK od zwykłych produktów. Większość z dostępnych na rynku preparatów do impregnacji tworzy film, chroniąc wyłącznie powierzchnię materiału. NANOQUICK wnika do wnętrza, dzięki czemu ochrona jest o wiele skuteczniejsza i trwalsza. Działanie impregnatów NANOQUICK jest kompleksowe, chronią przed wodą, wilgocią, zabrudzeniami, wykwitami, grzybami i glonami, ułatwiają doczyszczenie powierzchni i jej utrzymanie w nienagannym stanie. Co ciekawe mimo tych właściwości zachowują naturalną paroprzepuszczalność materiałów, pozwalając im na “oddychanie”.

Impregnaty i czyściki NANOQUICK

Zarysowaliśmy Wam wcześniej ogólnie na czym polega działanie impregnatów NANOQUICK, więc wypadałoby powiedzieć co konkretnie można znaleźć w ofercie producenta. Trzeba przyznać, że liczba preparatów jest ogromna, ale jesteśmy w końcu blogiem budowlanym, więc wspomnimy tylko o tych środkach, które są z naszej dziedziny. Producent pomyślał chyba o wszystkim, bo można znaleźć tu preparaty niemal do każdego stosowanego materiału: kostek brukowych, betonu, piaskowca i innych kamieni naturalnych, gresu, szkła, fug, ceramiki (zarówno zwykłej, jak i formowanej ręcznie), a także środki przeznaczone specjalnie do usuwania alg i wykwitów wapiennych.

Liczba preparatów robi wrażenie, warto wspomnieć, że producent przygotował kompleksową ofertę, bo obok impregnatów znajdują się w niej również czyściki (seria produktów z plusem – NANOQUICK +), które służą do optymalnego przygotowania powierzchni przed nałożeniem impregnatu. Jeśli chodzi o same impregnaty to można podzielić je na trzy grupy ze względu na sposób wprowadzenia do struktury zabezpieczanego materiału właściwego polimeru: produkty wodne (np. NANOQUICK Bruk), produkty alkoholowe charakteryzujące się podwyższoną wydajnością (z rozszerzeniem HD lub HDR np. NANOQUICK Ceramika HD) oraz produkty rozpuszczalnikowe (np. NANOQUICK Bruk Wet). Jak bogata i różnorodna jest to oferta można przekonać się np. w CB Rutkowscy, dystrybutora produktów NANOQUICK.

Czyszczenie kostki brukowej

Mimo chęci nie napiszemy oddzielnie o każdym produkcie z serii NANOQUICK, bo najzwyczajniej w świecie artykuł rozrósłby się do monstrualnych rozmiarów. Wybraliśmy dla Was jeden z materiałów którego utrzymanie w dobrym stanie nie zawsze jest najłatwiejsze. Kostka brukowa, bo o niej mowa, jest materiałem, który stosunkowo łatwo chłonie wodę i różnego rodzaju zabrudzenia, a wystarczy dosłownie chwila nieuwagi (olej silnikowy, tłuszcz z grilla), aby zabrudzić ją permanentnie – tego typu zanieczyszczenia wnikną w głąb kostki i zostaną na stałe! Oczywiście pojawia się też problem zielonych nalotów na kostce wywoływanych przez grzyby, algi, mchy i porosty.

Powstają one w miejscach mokrych i wilgotnych – może być to spowodowane np. złym wykonaniem nawierzchni bez możliwości odprowadzenia wody z kostki lub zacienieniem (często zielone zabrudzenia spotyka się po północnej stronie budynków). Poza wspomnianymi przed chwilą problemami pojawia się też kolejny, czyli białe wykwity. Powstają one w sposób naturalny. Związki wapnia zawarte w cemencie użytym do produkcji kostki rozpuszczają się w wodzie, a następnie parują tworząc na powierzchni nalot z soli wapnia. Nie jest to groźne, aczkolwiek psuje efekt estetyczny – takie naloty mogą się pojawiać nawet do kilku lat po ułożeniu kostki! Jak widać potencjalnych “zagrożeń” nie brakuje, ale tu właśnie przychodzą z pomocą preparaty NANOQUICK.

OpeNnano Polska sp z o.o. ma w swojej gamie produktów środki, które pozwolą pozbyć się wszystkich problemów pojawiających się na kostce brukowej. Do jej czyszczenia stosuje się czyścik NANOQUICK Bruk +, a w ofercie producenta można znaleźć też preparaty służący stricte do usuwania wykwitów wapiennych o których Wam wspomnieliśmy wcześniej (NANOQUICK Bruk W+) i alg (NANOQUICK Antyalg). Jeśli kostka jest nowa albo odpowiednio ją doczyściliśmy przechodzimy do drugiego etapu, czyli hydrofobizacji. Przeznaczone są do tego takie preparaty jak NANOQUICK Bruk, NANOQUICK Bruk P (do kostek płukanych) oraz NANOQUICK Bruk Wet (z efektem przyciemnienia/mokrej kostki).

Zabezpieczają one świetnie materiał przed przenikaniem wody do wnętrza, chronią przed rozwojem mikroorganizmów (zielone naloty), warunkami atmosferycznymi w tym promieniowaniem UV oraz ułatwiają odladzanie zimą. Dlaczego tak się dzieje? Kluczowa jest hydrofobizacja. Woda nie ma możliwości przeniknięcia do wnętrza impregnowanego materiału. Zostaje na jego powierzchni i bardzo szybko odparowuje. Brak wody oznacza brak zielonych nalotów, ponieważ mikroorganizmy takie jak grzyby czy glony potrzebują jej do rozwoju.

Niewnikanie wody do wnętrza to również łatwość usuwania lodu zimą, który po zastosowaniu impregnatów NANOQUICK występuje tylko i wyłącznie na powierzchni kostki, nie wiążąc się z jej strukturą. Podobnie dzieje się z wykwitami wapiennymi. Teoretycznie może się zdarzyć, że pojawią się one po zastosowaniu preparatu, ale nie znajdą się w strukturze materiału, a wyłącznie na jego powierzchni. Wystarczy spłukać je wtedy popularnym Kärcherem lub wężem ogrodowym. Prawda, że proste? Jak widać zalet hydrofobizacji jest naprawdę sporo.

NANOQUICK® w praktyce

Teoria teorią, ale mieliśmy okazję przetestować działanie niemal wszystkich preparatów w praktyce. Zorganizowaliśmy “dzień hydrofobizacji” na który zaprosiliśmy eksperta z firmy opeNnano Polska sp z o.o, Pana Wojciecha Piątkiewicza, dzięki któremu przyswoiliśmy mnóstwo informacji. Poza samą wiedzą na temat produktów NANOQUICK otrzymaliśmy pełno cennych wskazówek, porad i zobaczyliśmy na własne oczy jak te produkty działają. Nie ukrywamy, zrobiło to na nas ogromne wrażenie.

Jeśli ktoś będzie zainteresowany produktem wszystkie informacje o nim i sposobie jego aplikacji znajdzie na etykiecie, aczkolwiek mamy dla Was kilka “smaczków”. Tak jak napisaliśmy wśród impregnatów NANOQUICK znajdują się produkty wodne i alkoholowe. Te pierwsze można nakładać tylko jednokrotnie, więc nadgorliwość i nałożenie jeszcze jednej warstwy może przynieść zupełnie nieoczekiwany i niepożądany efekt. W przypadku preparatów HD to ryzyko nie istnieje, można nakładać dowolną liczbę warstw. Tu ciekawostka, impregnaty HD można stosować także na produkty wodne! Robi tu się mały galimatias, więc wyjaśniamy na przykładzie kamienia naturalnego. Można nałożyć na niego jedną warstwę preparatu NANOQUICK Mineral, więcej niż jedną (np. dwie) warstwy środka NANOQUICK Mineral HD lub dwie warstwy różnych preparatów z tym, że pierwszy powinien być MINERAL, a drugi MINERAL HD i tej kolejności nie wolno odwrócić!

Ze wskazówek czysto praktycznych doradzamy aplikację impregnatów za pomocą natrysku, a jeśli nakłada się więcej warstw warto to robić w sposób krzyżowy – jest to skuteczniejsze i wydajniejsze. Po samodzielnych testach stwierdzamy również, że o ile w przypadku materiałów porowatych (gips, beton) nie trzeba specjalnie uważać podczas aplikacji robiąc to do momentu aż powierzchnia przestanie chłonąć preparat, to już przy zwartych materiałach (kamień, gres, szkło) trzeba to robić z dużym wyczuciem, aby nie pozostawić zacieków (nadmiar impregnatu trzeba wtedy zebrać za pomocą ściereczki albo wałka piankowego).

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: