Jakie podłogi do domu wybrać? Rodzaje podłóg

Urządzając swój dom lub mieszkanie warto pamiętać o tym, że często robi się to raz na wiele lat. Nikt nie remontuje całej nieruchomości po kilku latach, ewentualnie odświeża się i odmalowuje ściany i wykonuje raczej drobne prace. Bardzo ważną rzeczą jest na przykład wybranie odpowiedniej podłogi, aby była ona funkcjonalna i nie niszczyła się zbyt szybko. Jaki rodzaj podłogi wybrać do domu?

Projektanci wnętrz polecają, aby w miarę możliwości postarać się ujednolicić podłogi w domu. Wówczas cała przestrzeń wydaje się być większa i bardziej przestronna. Często jednak mamy w domu pomieszczenia, w których na podłodze trzeba położyć płytki ceramiczne, z uwagi na względy praktyczne. W sklepach do wyboru mamy:

  • właśnie kafelki – polecane przede wszystkim do kuchni i łazienki, ale sprawdzą się też w przedpokoju,
  • panele podłogowe imitujące drewno,
  • panele podłogowe drewniane,
  • parkiety drewniane,
  • wykładziny.

Te ostatnie najlepiej kłaść oczywiście na panelach lub parkietach, ponieważ wtedy sprawdzają się najlepiej. Obecnie klienci najchętniej wybierają panele podłogowe, ponieważ ich montaż jest bardzo łatwy i szybki, a jakość dobra. Jakie panele podłogowe wybrać?

Podłogi najlepiej o jak największym stopniu twardości

Panele drewniane to ogromny koszt i warto się zastanowić, czy warte są swojej ceny. Obecnie bowiem panele imitujące drewno wyglądają naprawdę dobrze, a jednocześnie mają wysokie kwasy twardości i ścieralności. W dużej mierze są również wodoodporne, co jest istotne. Takie panele można bardzo szybko i wygodnie zamontować samodzielnie, pod spód układając folię. Konieczne jest jednak posiadanie odpowiednich narzędzi, aby panele poprzycinać i dopasować do pomieszczenia.

Odchodzi się już raczej od drewnianych parkietów, które trzeba co jakiś czas cyklinować i lakierować. Nawet te najtwardsze są dość miękkie w stosunku do obecnie produkowanych paneli z górnej półki. Koszt jest podobny, a położenie parkietu to również znacznie więcej pracy. Poza tym, wiele paneli ma wieloletnią gwarancję, czego nie można powiedzieć o parkiecie.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: