Niezbędne i dodatkowe akcesoria do odkurzacza

Odkurzacz to nie wszystko. Bez podstawowych akcesoriów nie uda nam się wyczyścić dywanów czy pomieszczeń, a dzięki dodatkowym akcesoriom, które zazwyczaj nie są dołączone do odkurzacza, sprzątanie będzie prostsze, skuteczniejsze i przyjemniejsze.

Zacznijmy od podstawowych elementów, które powinny zostać dostarczone wraz z odkurzaczem:

Szczotka parkietowa
Szczotka do czyszczenia parkietów i delikatnych podłóg bez zarysowań, dzięki zastosowaniu miękkiego włosia. Ten typ szczotki zazwyczaj zawiera się w każdym zestawie.

Turboszczotka
Szczotka przeznaczona do czyszczenia puszystych dywanów o długim włosiu oraz odkurzania dywanów z takich zanieczyszczeń jak nitki lub inne elektryzujące lub przyklejające się do dywanu śmieci. Turboszczotka posiada obrotową rolkę wyposażoną w twarde, długie włosie, której ruch obrotowy napędzany jest ruchem powietrza przechodzącym specjalnymi przewodami wewnątrz szczotki. Czasem turboszczotka nie jest dołączana do tańszych modeli odkurzaczy i wymaga dokupienia.

Elektroszczotka
Elektroszczotka to szczotka, której zastosowanie i sposób działania są identyczne jak dla turboszczotki. Jedyna różnica to napęd obrotowej rolki – napędzana jest silniczkiem umieszczonym wewnątrz szczotki, który napędzany podłączony jest do odkurzacza specjalnym dodatkowym przewodem elektrycznym. Nie zawsze występuje w zestawie z tańszym odkurzaczem.

Okrągła ssawka z miękkim włosiem
Taki typ końcówki służy do odkurzania mebli czy żaluzji. Występuje praktycznie zawsze w zestawie z innymi szczotkami i najczęściej jest schowana w odpowiedniej przegródce wewnątrz schowka odkurzacza.

Niestandardowe akcesoria, w które powinniśmy się wyposażyć przy zakupie odkurzacza:

Zapach do odkurzacza
Jeśli chcesz, aby w Twoim domu pachniało świeżością, zaopatrz się w specjalny zapach do odkurzacza, który umieszcza się w worku odkurzacza (po prostu go zasysając odkurzaczem) lub w specjalnym pojemniku. Odtąd wydmuchiwane powietrze z odkurzacza będzie mieć Twój ulubiony zapach (lawendowy, cytrynowy, sosnowy lub jakikolwiek inny). Najczęściej zapach ma kształt małej pałeczki, nasączonej olejkami eterycznymi ulatniającymi się podczas odkurzania.

Zapasowe worki do odkurzacza
Zazwyczaj producent nie dołącza w ogóle (lub dołącza jedną sztukę) worków do odkurzacza. Stąd najlepiej od razu przy zakupie odkurzacza wyposażyć się w odpowiedni zapas worków, gdyż kończą się zazwyczaj niespodziewanie, gdy potrzebujemy akurat odkurzyć mieszkanie a obecny w odkurzaczu jest zapełniony.

Filtry do odkurzacza
Wymiana jednorazowych filtrów zazwyczaj nie musi być częstsza niż raz do roku lub rzadziej (czyszczenie lub pranie wielorazowego filtra, w szczególności filtra HEPA, powinna się odbywać zdecydowanie częściej). Stąd zakup filtra nie musi być dokonywany zbyt szybko, jednakże często się zdarza, że rok po zakupie odkurzacza trudno jest kupić pasujący filtr, stąd czasem lepiej zaopatrzyć się w niego zawczasu zanim zostanie wycofany ze sprzedaży.

Środek do prania dywanów
Do odkurzacza piorącego potrzebujesz detergentu do prania dywanów lub czyszczenia płytek podłogowych, który się nie pieni (pieniący się może uszkodzić odkurzacz), będzie ładnie pachniał i odpowiednio pielęgnował czyszczoną powierzchnię.

Akcesoria dla właścicieli zwierząt

Jeśli posiadasz zwierzęta (kota czy psa), to normalnym jest że wszędzie można znaleźć ich sierść. Do odkurzania sierści służą specjalne końcówki, np. szczelinowa do odkurzania trudniej dostępnych miejsc, czy mała turboszczotka do odkurzania sierści z tapicerki sofy.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: