Jak czyścić chłodziarko – zamrażarkę?

Chłodziarko – zamrażarka to urządzenie niezwykle przydatne. Dziś trudno byłoby nam się bez niej obyć. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nasze mamy, babcie i prababcie z łatwością radziły sobie z przechowywaniem produktów spożywczych tak, aby nie uległy one zepsuciu. Obecnie, większość z nas tych sposobów już nie zna, toteż jesteśmy niejako zmuszeni do prawidłowej obsługi i konserwacji naszej chłodziarko – zamrażarki. Poniżej przedstawiamy kilka kroków jak to zrobić…

Czyszczenie i pielęgnacja chłodziarko – zamrażarki zaczyna się już podczas zwyczajnego przechowywania w niej produktów. Po pierwsze, nie wkładajmy do naszej lodówki ciepłych rzeczy. W przeciwnym przypadku szybko dojdzie do kondensacji pary, przez co wewnątrz urządzenia może pojawić się wilgoć. Zwracajmy też uwagę, żeby nie przeładowywać lodówki ani zamrażarki. Nadmiar produktów może zaburzyć korzystny obieg chłodnego powietrza.

Gdy prawidłowo obsługujemy chłodziarko-zamrażarkę, znacznie wydłużymy czas jej użyteczności

Mimo to, co jakiś czas konieczne jest jej wyczyszczenie, rozmrożenie itd. Czyszcząc urządzenie pamiętajmy o tym, aby wyeliminować wszystkie pojawiające się plamy i zabrudzenia. Czyszczenie chłodziarki i zamrażarki nie musi odbywać się dokładnie co miesiąc (choć taka procedura jest zalecana). Warto to zrobić w czasie, gdy zaczynają się pojawiać różnego rodzaju plamy – wszak chłodziarko- zamrażarka to miejsce, gdzie przechowujemy z reguły żywność.

Jeśli jakiekolwiek jej pozostałości pozostaną wewnątrz urządzenia, mogą w przyszłości stać się siedliskiem bakterii, które rozejdą się na inne produkty, mogąc doprowadzić nas nawet do poważnych chorób a w ostateczności – nawet i śmierci. Warto też pomyśleć o sprawdzeniu kanaliku, którym odpływa woda. Pozostałości jedzenia mogą zatkać jego odpływ i (co również jest możliwe) poprzez wodę zakażać wnętrze naszej chłodziarki. Podczas czyszczenia, należy zwrócić również szczególną uwagę na dokładne przecieranie wnętrza. Jeśli przemywamy je wodą i różnymi środkami, musimy pamiętać o dokładnym osuszeniu. Chłodziarko-zamrażarce naprawdę nie służy wilgoć.

Podczas czyszczenia chłodziarko – zamrażarki nie można jedynie zatrzymać się na wyczyszczeniu jej wnętrza

Proces ten nie będzie miał sensu, jeśli pozostawimy brudnymi wszystkie wkładane do niego rzeczy. Koniecznie pamiętajmy o tym, aby wszelkie opakowania wkładane do lodówki jeszcze raz dokładnie przetrzeć. Usuniemy wtedy, wszystkie pozostałe bakterie, które mogłyby rozprzestrzeniać się w naszej – jakby nie było – czystej lodówce.

W przypadku gdy czyścimy samą zamrażarkę, zawsze pamiętajmy o dokładnym jej rozmrożeniu

Nie próbujmy zeskrobywać, ani w jakikolwiek inny mechaniczny sposób pozbywać się nagromadzonego lodu. Tego typu działania mogą skończyć się uszkodzeniem naszego urządzenia. W przypadku zamrażarki, postępujemy podobnie jak z chłodziarką – a więc dokładnie suszymy jej wnętrze. Warto też nieco wcześniej podjąć decyzję o czyszczeniu, aby pozbyć się nadmiaru produktów, które przecież musimy gdzieś przechować podczas procesu rozmrażania.

Podsumowując, czyszczenie chłodziarko-zamrażarki nie dla każdego będzie procesem prostym i przyjemnym. Nie wystarczy kilka pociągnięć szmatką, aby nasze urządzenie było suche i czyste, a tym samym bezpieczne dla nas i naszego otoczenia. Pamiętajmy, że jakiekolwiek zaniedbania mogą w przyszłości okazać się dla nas źródłem wielu problemów – w tym też zdrowotnych. Dbajmy więc o czystość naszej chłodziarko-zamrażarki, w szczególności, gdy mamy w domu małe dzieci.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: