Jak usunąć plamy z wykładziny czy dywanu?

Prędzej czy później zdarzy się, że na wykładzinie pojawi się nieestetyczna plama. Jak ją usunąć? Zależy to od rodzaju plamy.

Smoła asfaltowa: w podsuszone plamy wcieramy lekko masło. Po kilku godzinach smoła powinna rozmięknąć, wówczas próbujemy ją usunąć przy pomocy niewielkiej ilości rozpuszczalnika, np. benzyny
– Krew: natychmiast usuwamy zimną wodą. Jeśli plama zdążyła wyschnąć musimy ją najpierw namoczyć kładąc na niej ściereczkę zmoczoną w zimnej wodzie. Gdy plama namięknie usuwamy ją szczoteczką do paznokci a nadmiar wilgoci usuwamy czystką szmatką.
– Atrament i tusz: plamę smarujemy nierozcieńczonym spirytusem z dodatkiem amoniaku, który zadziała natychmiast odbarwiając plamę. Zmywamy wówczas dokładnie zimną wodą. Tusz z długopisu najłatwiej usunąć pocierając zabrudzone miejsce kawałkiem waty zwilżonej spirytusem.
– Wosk do podłogi: pod jego wpływem włókna zaczynają się sklejać i tracą elastyczność, dlatego powinniśmy jak najszybciej go usunąć Do tego celu używamy terpentyny mineralnej. Jeśli natychmiast nie usuniemy plamy runo, pod wpływem działania wosku, w sposób nieodwracalny się skręci i wówczas nie ma możliwości jego naprawy.
– Sosy: plamy usuwamy środkiem czyszczącym, uważając aby nie był zbyt agresywny i nie odbarwił nam wykładziny. Następnie spłukujemy zimną wodą
– Kakao i napoje czekoladowe: świeże plamy usuwamy gąbką namoczoną w letniej wodzie. Plamy zaschłe musimy najpierw namoczyć a następnie czyścić roztworem amoniaku, po czym spłukać letnią wodą.
– Klej do papieru: usuwamy acetonem
– Tłuste plamy: czyścimy kawałkiem waty namoczonej w rozpuszczalniku
– Śmietana: należy jak najszybciej zebrać rozlany płyn. Jeśli plama zaschła namaczamy ją delikatnie letnią wodą a potem usuwamy amoniakiem
– Owoce i soki owocowe, lody: zaraz po rozlaniu przecieramy plamę letnią wodą z dodatkiem małej ilości detergentu
– Brud i błoto: czekamy aż wyschnie, następnie odkurzamy lub czyścimy szczotką
– Odchody zwierzęce lub ptasie, mocz: po usunięciu czyśmy środkiem do czyszczenia dywanów lub mąką kartoflaną
– Kawa i herbata, czerwone wino: świeże plamy usuwamy letnią wodą z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu. W razie potrzeby wyczesujemy czyszczone miejsce w kierunku „z włosem”. Zaschnięte plamy zwilżamy gliceryną i pozostawiamy na noc.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: