Jak dokładnie wyczyścić fugi? TOP3 sprawdzone porady na czyszczenie płytek

W większości łazienek i kuchni znajdują się zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe. Są praktyczne, estetyczne i trwałe, dzięki czemu cieszą się bardzo dużą popularnością. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak dokładnie czyścić element między płytkami – fugi. Oto nasze propozycje!

TOP 3 sprawdzonych sposobów na czyszczenie fug

Czyszczenie fug nie jest skomplikowane, jednak wymaga systematyczności i zastosowania sprawdzonego sposobu. Jaki będzie najlepszy? Oto trzy propozycje, które cieszą się ogromną popularnością wśród właścicieli płytek w łazienkach i kuchniach.

Sok z cytryny i ocet – niezawodnie i naturalnie

Ten sposób bardzo spodoba się osobom mającym problem z chemicznymi środkami – ze względu na uczulenie, alergie lub chęć bycia ekologicznym. Ponadto jest to skuteczna i tania metoda, która nie wymaga dużych nakładów pracy i pieniędzy. Świetnie sprawdzi się szczególnie w przypadku jasnych fug.

Roztwór można wykonać, mieszając ocet z wodą w proporcjach 1:1. Następnie należy nanieść go szmatką na spoiny. Domowe preparaty są skuteczne na nawet najmocniejsze zanieczyszczenia i nie zostawiają bakterii czy osadów. Jedyna wada to oczywiście zapach octu, dlatego warto dolać do roztworu nieco olejku zapachowego lub soku z cytryny.

kobieta czyszczaca fugi sokiem z cytryny i octem

Soda oczyszczona na fugi

Soda oczyszczona znajduje się w niemal każdym domu, dlatego nie ma problemu, by sięgnąć po nią od razu, gdy zauważy się niedoskonałości w okolicach fug. Sodę oczyszczoną można użyć, wykonując papkę z wody i sody. Preparat wystarczy nałożyć na spoiny, np. przy użyciu szczoteczki do zębów. Następnie, po kilkunastu minutach, wilgotną ściereczką trzeba zmyć papkę. To prosty i skuteczny sposób, bardzo ceniony przez osoby, które lubią utrzymywać mieszkanie w stałym porządku, korzystając z tego, co mają zawsze pod ręką.

Oczyszczacze parowe do fug hitem ostatnich lat

Osoby lubiące nowinki techniczne na pewno chętnie wezmą pod uwagę oczyszczacze parowe do fug. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które służą do profesjonalnego czyszczenia przestrzeni między płytkami. Oczyszczacze parowe o dużej mocy są bardzo skuteczne nawet w przypadku zabrudzeń utrzymujących się na fugach od lat. Szczególnie zaniedbane płytki do kuchni znajdujące się blisko kuchenki mogą wymagać pomocy właśnie takiego sprzętu.

Niestety, wciąż łatwo natrafić na kiepskiej jakości urządzenia. Aby tego uniknąć, warto szczegółowo zapoznać się ze specyfikacją produktu lub poprosić o pomoc specjalistę ze sklepu internetowego lub stacjonarnego.

czyszczenie fug para wodna

Inne sposoby na sprzątanie kuchni i łazienki

Choć nie znalazły się na naszej liście, można też zastosować środki chemiczne do czyszczenia fug. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku wielu osób mogą powodować występowanie uczulenia i ataków alergii. To silne środki, które w lwiej części nie są też ekologiczne – wiele osób odrzuca je już na starcie.

Jeśli osoby kupujące dbają o ekologię, powinny wziąć pod uwagę nie tylko dobre dla planety sposoby na sprzątanie, ale też materiał wykonania kuchni. Dobrą opcją będą np. płytki ceramiczne, które produkuje się z naturalnych surowców. Wytwarza się je z gliny oraz kilku innych naturalnie występujących minerałów. Mają też inne zalety – są odporne na rozmnażanie roztoczy oraz alergenów.

Jeszcze inną kwestią jest to, jak powinno czyścić się płytki zaraz po montażu. Choć nie jest to skomplikowane, wymaga odpowiedniego przygotowania. Szczegóły na ten temat można znaleźć w tym interesującym artykule: https://klink.pl/blog/jak-wyczyscic-i-zadbac-o-plytki-zaraz-po-montazu.html. Dbanie o płytki najlepiej rozpocząć od samego początku!

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: