Jak wybrać meble do kuchni?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jakie meble kuchenne wybrać. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Pierwszy to nasz budżet. Może znacząco wpłynąć na szafki kuchenne w naszym domu. Jest to szczególnie ważne przy doborze odpowiednich materiałów na front i blaty. Ważne są również efekty wizualne.

Najlepsze meble kuchenne to te, które kochamy i dopasowujemy do pozostałych elementów aranżacji. Przed wyborem konkretnego rozwiązania najlepiej zastanowić się nad stylem pomieszczenia. A co jeśli marzymy o stylowych meblach kuchennych? Więc jaki model wybrać? Najlepiej szukać inspiracji w takich miejscach jak magazyny branżowe czy strony internetowe. Warto jednak uważać – moda może przeminąć szybciej niż się wydaje, a wtedy nasze kuchnie mogą stracić swój urok. Bezpieczniejszym rozwiązaniem są modele klasyczne i ponadczasowe. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas planowania?

Ergonomia mebli

Eksperci w dziedzinie psychologii od lat podkreślają, że wygląd środowiska, w którym spędzamy czas, wpływa na nasze samopoczucie i chęć do działania. Z kolei układ mebli kuchennych, układ poszczególnych szafek i sprzętów, a nawet wybrana wysokość i rozmieszczenie produktów do przechowywania i akcesoriów – są ważne zarówno dla wygody, jak i wydajności w codziennych czynnościach kuchennych. Ergonomia kuchni obejmuje wszystkie te aspekty.

Jak urządzić ergonomiczną kuchnię, jeśli każde wnętrze jest inne, a rodziny mogą mieć inne potrzeby i oczekiwania? Rozwiązaniem tych dylematów są ergonomiczne zasady opracowane przez ekspertów i stosowane w nowoczesnych aranżacjach kuchennych. Poznajmy więc najważniejsze zasady, dzięki którym Twoja kuchnia będzie wygodniejsza i bardziej funkcjonalna.

Trójkąt roboczy i strefy funkcjonalne

W kuchni znajdziemy 5 stref, każda związana z wykonywaniem określonej czynności. Pierwszy obszar to magazyn – lodówka i miejsce przechowywania artykułów spożywczych. Druga to przestrzeń do przechowywania, pojemne szafki, półki i szuflady, w których chowamy talerze, szklanki i sztućce. W trzecim obszarze – strefie mycia – znajduje się zlew, zmywarka i kosz na śmieci. Tuż za nim znajduje się strefa przygotowawcza, stół warsztatowy oraz wszelkie przedmioty związane bezpośrednio z przygotowaniem dania lub obróbką jego komponentów – talerze, miski, drobny sprzęt AGD i przyprawy.

Ostatni obszar to strefa gotowania, w której znajduje się płyta kuchenna z piekarnikiem, a także garnki, patelnie i patelnie. Właściwe rozmieszczenie tych obszarów ma kluczowe znaczenie dla szybkiego i wydajnego poruszania się po naszym królestwie kuchni. Jeśli jesteśmy praworęczni, te miejsca w kuchni należy układać zgodnie z ruchem wskazówek zegara i odwrotnie – jeśli jesteśmy leworęczni.

Wysoka jakość

Kupując meble do jadalni lub kuchni warto postawić na wysoką jakość i polskich producentów. Pamiętaj, że wnętrze jest nie tylko piękne, ale także trwałe, a więc solidny materiał budowlany. Jakie produkty są więc najbardziej warte zobaczenia? Niezwykle cenione naturalne drewno – lite lub fornir – ma charakter, ciepło i urok. W kuchni ważny jest rodzaj drewna i jego ochrona.  Dostępne są również laminaty monochromatyczne oraz blaty o takich samych właściwościach jak imitacja drewna.

Dzięki nim można tworzyć bardzo różnorodne aranżacje. Jeśli szukasz szerszej gamy kolorów, gładkich powierzchni frontów i równych krawędzi – wybierz malowane płyty MDF. Są dostępne w wykończeniu matowym, satynowym lub błyszczącym, a także są odporne na wilgoć.

Sprzątanie mebli kuchennych

Wybierając wysokiej jakości meble do kuchni musimy również pamiętać o ich regularnym sprzątaniu. Generalne sprzątanie kuchni nie jest wymagane, jeśli sprzątasz ją regularnie. Dobrym nawykiem jest sprzątanie po zrobieniu czegoś w kuchni. Oczywiście nie zawsze dzieje się to bez czasu i chęci, ale jeśli za każdym razem wkładasz naczynia do zlewu lub zmywarki, wyrzucasz śmieci do kosza i wycierasz plamy – w ogóle nie ma potrzeby dokładnego czyszczenia.

Blaty kuchenne należy przecierać przynajmniej raz dziennie, a jeśli coś się na nich ugotowało – przed i po każdym użyciu. Proste nawyki mogą ułatwić codzienne użytkowanie w kuchni i wydłużyć czas sprzątania nie 15 minut, ale chwile.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: