Jak zrobić markizę, by zyskać urocze miejsce na tarasie?

Żaden balkon czy taras nie obejdzie się bez zadaszenia, które stanowi ochronę przed słońcem, ale również przed deszczem. Nie zawsze bryła budynku obejmuje takie zadaszenie balkonu. Trzeba wówczas zadbać o samodzielne zamontowanie osłony. Dobrym rozwiązaniem są markizy tarasowe.

Jak zrobić markizę?

Markiza Tarasowa bez kasety to nie tylko funkcjonalna osłona, ale również stylowa dekoracja tarasu czy balkonu. Przywodzi na myśl fasady urokliwych budynków na południu Włoch i nadaje elewacji nietuzinkowego charakteru. Jak zamontować ją samodzielnie? Można to zrobić na trzy sposoby, a mianowicie: do ściany, do spodu balkonu znajdującego się nad tarasem lub balkonem, do krokwi dachowych.

Jeśli montujesz markizę bezpośrednio nad drzwiami czy oknami, to pamiętaj o zachowaniu co najmniej 3 cali odstępu nad ramą drzwi lub okna. Dokonaj pomiarów, a następnie zamontuj aluminiową ramę. Poszczególne elementy połącz za pomocą ocynkowanych śrub. By zyskać maksymalną stabilność – zastosuj specjalne kotwy do ściany. Następnie należy zamontować materiał markizy. Najlepiej decydować się na markizy w zestawie albo powierzyć montaż markizy tarasowej fachowcom.

Stylowe i funkcjonalne zadaszenie balkonu – markizy tarasowe

Markizę można zwinąć w każdej chwili, a niektóre modele wyposażone są w napęd na czujniki. Oznacza to, że można je obsługiwać bez ruszania się z ogrodowego fotela czy leżaka. Istotny jest również materiał. Rolety materiałowe z naturalnych materiałów niestety są niewystarczające, jeśli chcemy uzyskać pełną ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Najlepsze markizy wykonuje się z takich materiałów, jak: tkaniny akrylowe wodoodporne, akrylowe oraz poliestrowe powlekane PCV. Poszycie z powłoką teflonową jest nie tylko odporne na czynniki atmosferyczne, ale również bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości (można je z powodzeniem czyścić w razie potrzeby).

Montaż markizy a wystrój tarasu

Markizy tarasowe dobierzesz idealnie do elewacji budynku. Występują bowiem w różnych wariantach kolorystycznych, a poszycie może mieć wybrany deseń (niezwykle urokliwe są pasy). Możesz zdecydować się na markizę, która dyskretnie wpasuje się w styl budynku – na przykład do pomalowanej na szaro fasady wybrać markizę w tym samym kolorze lub z poszyciem w szaro-białe pasy. Niemniej ciekawym pomysłem jest postawienie na kolorową markizę, która stanie się mocnym punktem aranżacji ogrodu, tarasu czy też balkonu. Do markizy możesz natomiast dopasować resztę tekstyliów, które ozdobią taras czy ogród (jak na przykład poduszki na fotele). Za pomocą markizy nie tylko osłonisz przestrzeń, ale również zaaranżujesz urokliwy kącik.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: