4 rzeczy do rozważenia przy zakupie płytek na schody

Wybór płytek na schody może być trudniejszy niż się wydaje. Zanim się pospieszysz i kupisz pierwszy model, która wpadnie Ci w oko, sprawdź cztery rzeczy, które według nas mają ogromne znaczenie.

Rozmiar płytek na schody

Choć rozmiar może się to wydawać oczywistym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, to jest on często pomijany przez właścicieli domów. Istotne jest jednak, aby wybrać taki rozmiar płytek, który będzie pasował do innych elementów otoczenia domu – takich jak okna oraz drzwi. Tylko w ten sposób stworzą spójną całość.

Najczęściej wybierane są większe płytki na schody – wynika to głównie z faktu, że są prostsze w montażu. Dodatkowo wyglądają bardzo elegancko – zwłaszcza jeśli wybierzesz gresową płytkę podłogową taką jak Epoxy Grey

Materiał schodowych płytek

Kupując płytki na schody, należy wziąć pod uwagę materiał, z którego są wykonane. Zazwyczaj powierzchnie te są wykonane z gresu porcelanowego lub płytek ceramicznych. Oba materiały są odporne i trwałe, ale gres porcelanowy ma pewną przewagę nad ceramicznym – jest bardziej odporny na uderzenia, zadrapania i plamy.

Materiał jest jednym z najważniejszych czynników, również dlatego, że decyduje o tym, czy płytki będą bezpieczne. I tak, płytki ceramiczne i porcelanowe są świetnym wyborem w przypadku schodów o małym natężeniu ruchu – mogą być śliskie, gdy są mokre. Z kolei pytki wykonane z kamienia naturalnego, takiego jak granit, piaskowiec, wapień i marmur, doskonale nadają się do miejsc o dużym natężeniu ruchu, ponieważ ich fakturowana powierzchnia zapewnia dobrą przyczepność.

Płytki z funkcją antypoślizgową

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo użytkowania schodów jest funkcja antypoślizgowa. Jest to funkcja zapobiegająca poślizgowi poprzez zwiększenie tarcia między spodem obuwia a powierzchnią, po której się chodzi.

Istnieją trzy podstawowe czynniki, które mają wpływ na antypoślizgowość płytki:

  • wzór: musi mieć chropowatą powierzchnię, co w porównaniu z płytkami o gładkiej i błyszczącej powierzchni zapewnia większą odporność na poślizg.
  • materiał: musi być wykonany z materiału porowatego, takiego jak gres porcelanowy, ponieważ ma on większą przyczepność niż inne materiały, ponieważ jest nieporowaty.
  • grubość: istnieją różne rodzaje grubości płytek: 6 mm, 10 mm i 20 mm. Jeśli chcesz uzyskać lepszą przyczepność, zalecamy wybór grubości 20 mm.

Łatwość czyszczenia

Przy zakupie płytek na schody jednym z najważniejszych czynników, który należy wziąć pod uwagę, jest łatwość ich czyszczenia. Wiadomo przecież, że schody to miejsca o dużym natężeniu ruchu i szybko się brudzą. Nie ulega więc wątpliwości, że potrzebne są trwałe płytki, które łatwo się czyści i konserwuje.

Płytki ceramiczne i porcelanowe wymagają na ogół mniej zabiegów konserwacyjnych niż płytki z kamienia naturalnego, takiego jak marmur czy granit. Dobrze radzą sobie w kontakcie z wodą, a jednocześnie nie są narażone na plamy. W praktyce, służą więc znacznie dłużej niż inne modele.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: