Odkurzacz na nowe, wspólne lata

1 września 2014 r. Unia Europejska wprowadziła obowiązek stosowania etykiet efektywności energetycznej. Zgodnie z unijnymi wytycznymi odkurzacze obecnie wprowadzane na rynek muszą mieć moc mniejszą niż 1600W.
Zasada, którą do tej pory głównie kierowali się konsumenci: im więcej mocy, tym lepiej, przestaje mieć znaczenie. Teraz dzięki klasom skuteczności odkurzania na dywanie i na twardej powierzchni oraz wskaźnikom reemisji kurzu i poziomu hałasu, wybór najlepszego dla nas odkurzacza stał się znacznie prostszy… Rzut oka wystarczy, by zorientować się np. który model sprawniej usunie kurz z dywanu, a który zużyje do tego mniej energii. Jednym słowem Ty decydujesz o tym, którego wybierzesz.

Zastanów się czego od niego wymagasz…

Jeśli zależy Ci na niższym zużyciu energii i zaoszczędzeniu na rachunkach za prąd zwróć uwagę na klasy efektywności energetycznej (od  A do G): odpowiednio klasa A oznacza najniższe zużycie energii, a klasa G najwyższe.
Najczęściej mniejszy pobór energii zawdzięczamy technologicznym nowinkom. Jeśli naprawdę zależy Ci, by twój odkurzacz pobierał mało mocy, a przy tym był skuteczny zapoznaj się z technologicznymi rozwiązaniami, jakie oferują producenci. Np. wszystkie Eco odkurzacze marki Bosch zostały wyposażone w energooszczędne silniki nowej generacji, które zapewniają niższe zużycie prądu, gwarantując tym samym wysoką skuteczność sprzątania.

Nie musisz tolerować wszystkich jego wad.

Często może się zdarzyć, że odkurzacz słabo zbiera kurz, chociaż worek nie jest zapełniony. Z nadzieją na poprawę (chociaż to ani oszczędność ani zachowanie proekologiczne) wymieniamy worek na nowy. Pomoże to tylko przez chwilę. Z tego względu np. odkurzacze Premium marki Bosch zostały wyposażone w innowacyjny system PowerProtect, który zapewni wysoką siłę ssania – nawet do 60% – przy zapełniającym się worku.

Wybierz taki, który spełnia wszystkie twoje zachcianki.

Jednak dobry odkurzacz przede wszystkim charakteryzuje się wysoką skutecznością odkurzania na dywanach i podłogach twardych przy jednoczesnym niskim poborze energii.  Jeśli mamy w domu wykładziny i dywany powinniśmy zastanowić się nad modelami z wysoką klasą odkurzania na tych właśnie powierzchniach. Jeśli w Twoim domu przeważa parkiet sięgnij po model ze specjalną szczotką chroniącą delikatne i podatne na zarysowania drewno np. Bosch ProPower 2.0 BGB 45330.  Miłośnikom dywanów i wszystkim, którzy mają w domu zwierzęta przyda się natomiast turboszczotka, która przeczesując dokładnie włókna dywanu, gwarantuje jeszcze lepszy efekt sprzątania. Takie rozwiązanie występuje np. w modelu ProAnimal BGB 45335 ProPower 2.0.

Z sercem podchodzi do dzieci.

Zdarza się, że nasze dzieci cierpią na alergię. Wówczas bardzo istotna jest klasa reemisji kurzu i fakt, czy dany model posiada filtr HEPA, czy też nie. To jeden z najlepszych dostępnych na rynku filtrów, który zatrzymuje aż do 99,95% wszelkich zanieczyszczeń m.in. roztoczy i  zarodników grzybów. Jeśli dodatkowo odkurzacz wyposażony jest w naturalny, pochłaniający zapachy filtr Bionic (jak np. model ProAnimal Hair BGL 3A234), czystość powierza w naszym domu jest gwarantowana! Filtr ten polecamy także wszystkim posiadającym w domu zwierzaki. 

Dba o dom.

Jeśli mamy duże mieszkanie warto zainteresować się, czy odkurzacz posiada odpowiednio długi kabel (jak np. model Bosch BSGL 5PRO5 zasięg to aż 15 metrów), dzięki czemu unikniemy przełączania urządzenia z kontaktu do kontaktu. Miłośnikom nowoczesnego designu polecamy natomiast wyjątkowo estetyczne odkurzacze linii MoveOn, które dodatkowo doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach. .

I pokochaj jego dodatkowe walory.

Kupując odkurzacz trzeba również zastanowić  się nad  wyposażeniem dodatkowym, czyli szczotkami i końcówkami dołączonymi do odkurzacza. W praktyce bardzo ważny jest również komfort obsługi: czy łatwo jest odkurzaczem manewrować, czy gładko sunie po podłodze, jak długi ma przewód zasilający i jaka jest jego waga jeśli np. musimy wnosić go po schodach.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: