Pietruszka naciowa w ogrodzie warzywnym – porady dla początkujących ogrodników

Pietruszka naciowa to bardzo zdrowa, aromatyczna roślina, bez której trudno wyobrazić sobie polską kuchnię. Choć jest dostępna w każdym sklepie spożywczym, zdecydowanie lepiej jest wyhodować ją we własnym ogrodzie lub na parapecie. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się kupić nasiona pietruszki naciowej?

Pietruszka naciowa – podstawowe informacje

Pietruszka naciowa to aromatyczna, 2-letnia roślina, którą zaliczamy do rośliny selerowatych (jest spokrewniona z selerem). W naturalnych warunkach można ją spotkać na terenie Azji i w krajach śródziemnomorskich. W uprawie jest popularna na całym świecie. Ta odmiana pietruszki nie wytwarza korzenia spichrzowego, a jedynie liczne korzenie wiązkowe. Jest uprawiana dla gęstej rozety gładkich, kędzierzawych liści, które posiadają wysoką wartość odżywczą. Roślina w sprzyjających warunkach osiąga do 50 centymetrów wysokości. Liście pietruszki są bardzo aromatyczne za sprawą zawartości olejków eterycznych. Są także źródłem witamin, minerałów, antyoksydantów, błonnika i chlorofilu. W pierwszym roku życia rośliny wytwarzana jest rozeta liści, natomiast w drugim pojawiają się pędy kwiatostanowe. Pietruszka naciowa wytwarza drobne, niepozorne, żółte kwiaty, które są zebrane w baldachy. Jest to roślina jadalna (posiada bardzo charakterystyczny, intensywny smak), która posiada również walory lecznicze. Niektórzy wykorzystują ją także jako roślinę dekoracyjną (na przykład w ogrodach naturalistycznych i wiejskich).

Jak wygląda uprawa pietruszki naciowej?

Pietruszka naciowa nie jest rośliną trudną w uprawie, dlatego na jej posadzenie mogą pozwolić sobie także początkujący ogrodnicy. Jako, że należy ona do rodziny selerowatych, nie powinna być sadzona po, a także w towarzystwie innych roślin zaliczanych do tej rodziny. W przeciwnym wypadku stanie się bardziej narażona na ataki szkodników i choroby.

pietrucha na dzialce

Dla pietruszki naciowej warto jest zarezerwować stanowisko słoneczne, ewentualnie półcieniste.

Roślina ta potrzebuje podłoża przepuszczalnego, zasobnego w składniki pokarmowe, a także umiarkowanie wilgotnego. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby sadzić pietruszkę w miejscach, które w poprzednim sezonie zostały wzbogacone obornikiem.

Nasiona pietruszki naciowej wysiewa się bezpośrednio do gruntu w marcu lub w kwietniu (w zależności od warunków pogodowych). Roślinę tę warto osłonić przed silnym wiatrem.

Pietruszka naciowa posiada na tyle wysoką odporność na niskie temperatury, żeby przetrwać zimę w polskim ogrodzie. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby jesienią zabezpieczyć ją agrowłókniną.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje pietruszka naciowa?

Pietruszka naciowa potrzebuje regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Ważnymi zabiegami są w przypadku tej rośliny także odchwaszczanie i spulchnianie gleby. Jeżeli podłoże w naszym ogrodzie jest słabej jakości, warto nawozić pietruszkę nawozami organicznymi.

Jak wybrać pełnowartościowe nasiona tej rośliny?

Pietruszka jest rośliną, która gości na naszych stołach przede wszystkim na surowo. Jeżeli chcemy mieć pewność, że będzie ona w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia – uprawiajmy ją wyłącznie z wysokiej jakości, ekologicznych nasion. W takie nasiona pietruszki naciowej można się zaopatrzyć u polskich, renomowanych producentów. Zanim posadzimy nasiona upewnijmy się, że ich opakowanie nie jest wyblakłe, nie było zmoczone, ani uszkodzone w inny sposób. Nasiona powinny posiadać aktualny termin przydatności. Jest on bardzo istotną informacją, gdyż po jego upływie zdolność nasion do kiełkowania maleje lub nawet zupełnie zanika.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: