Prawidłowe odkurzanie

Systematyczne odkurzanie jest podstawowym elementem konserwacji wykładzin dywanowych. Właściwa pielęgnacja pomoże na długo zachować świeżość oraz intensywność kolorów. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest użycie odkurzacza, który zapobiegnie wniknięciu brudu do głębszych partii wykładziny oraz do wnętrza włókien.

Regularne odkurzanie nie tylko usuwa piasek i inne zanieczyszczenia z powierzchni, wpływa też na obniżenie poziomu kurzu w powietrzu, co szczególnie odczuwają osoby cierpiące na alergie.
Odkurzamy długimi, posuwistymi ruchami miejsce przy miejscu, powtarzając sprzątanie każdego odcinka kilkakrotnie. Należy pamiętać, że miejsca intensywniej użytkowane np. wejścia do pomieszczenia wymagają częstszego odkurzania.
Ważne jest ustalenie mocy ssania, na takim poziomie, który nie unosi nam dywanu, a jednak dotrze do głębszych partii runa i usunie drobinki zanieczyszczeń. Jeśli wykładziny stanowią dużą część powierzchni naszego mieszkania warto zastanowić się nad kupnem odkurzacza wyposażonego w specjalne końcówki ułatwiające czyszczenie wykładzin.

W odkurzaniu pomocne są elektroszczotki oraz turboszczotki

Obydwa rodzaje końcówek wyposażone są w ruchomą szczotkę na wałku. W turboszczotkach wałek porusza się napędzany siłą wsysanego powietrza, podczas kiedy w elektroszczotkach napędzany jest przez niezależny silniczek, co sprawia że ma większa moc i mozliwe jest jego wyłączenie gdy nie jest potrzebny. Obracające się szczotki zdecydowanie lepiej usuwają sierść zwierząt z powierzchni wykładziny.

Turboszczotki i elektroszczotki polecane są do grubych, zbitych wykładzin, nie należy stosować ich do delikatnych dywanów shaggy o długim włosiu, gdyż mogą je powyrywać. Do długiego włosa należy zastosować uniwersalne końcówki lub ssawki z naturalnego włosia.

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Ostatnio dodane: