Urządzamy małą kuchnię

Planując wyposażenie małej kuchni, myślimy głównie o niezbędnych sprzętach. Ale przecież oprócz ciągu roboczego, kuchenki i lodówki, przydałaby się jeszcze jakaś półka, stolik i krzesła. A zmywarka? A słupek z szufladami? Czy mała kuchnia zawsze musi znaczyć niewygodna? Niekoniecznie.

Przestrzeń optymalnie zagospodarowana – Zabudowa ścian

Jeżeli w kuchni pragniemy zamontować szafki tylko na jednej ścianie, pamiętajmy, by były one niezbyt duże, o zróżnicowanej wielkości i żeby kilka z nich było wyposażone w szklane fronty. Najlepiej jednak powiesić je na dwóch lub trzech ścianach. Wolne miejsce pomiędzy nimi sprawi wrażenie większej przestrzeni. Natomiast wszelkie otwarte półki należy mocować jak najdalej od kuchenki, by na sprzętach nie osadzał się tłusty osad.

Schowki

Drobny sprzęt gospodarstwa domowego powinien mieć swoje stałe miejsce. Dzięki temu łatwiej nam będzie utrzymać porządek, a blat roboczy nie będzie gęsto zastawiony, gdyż to zawsze optycznie zabiera przestrzeń.

Wykorzystanie parapetu

Da się to zrobić po zamocowaniu rolety czy też żaluzji. Wtedy parapet zmieni się w jeszcze jedną półkę.

Blat roboczy

Nowoczesnym rozwiązaniem jest szafka z wysuwanym doraźnie blatem. Gdy to niezbędne blat można też przedłużyć na czas przyrządzania posiłku, kładąc na przykład kawałek płyty na zlewozmywaku.

Ustawienie mebli i sprzętów

To nieprawda, że skromny metraż w sposób naturalny chroni nas przed niepotrzebnym nabijaniem kilometrów, a organizacja ciągu roboczego nie ma znaczenia. Podobnie, jak w dużej kuchni, musimy mieć prawidłowy układ technologiczny.

Wygodne dla pani domu rozmieszczenie sprzętów i mebli zajmie około trzy metry długości, nawet, gdy uwzględnimy najmniejszą kuchenkę i mały zlew. W sytuacji, gdy długość ściany jest mniejsza, ciąg roboczy musi zostać „przełamany” i przejść na drugą ścianę. Wymiary stref powinny zostać zachowane.

Elementy, jakich nie może zabraknąć nawet w małej kuchni

  • chłodziarka,
  • zlewozmywak,
  • wyciąg,
  • blat roboczy,
  • miejsce do suszenia naczyń,
  • szafki,
  • kuchenka.

Elementy zbędne

  • osobna zamrażarka,
  • kuchenka mikrofalowa,
  • dwukomorowy zlew,
  • rozbudowany okap,
  • zamontowane na blacie: krajalnica, maszynka do mielenia, robot.

Które sprzęty wybrać?

Zlewozmywak

Najmniej miejsca w naszej kuchni zajmie jednokomorowy, bez ociekacza lub też z ociekaczem o niewielkich rozmiarach.

Kuchenka

Radzimy wybrać najwęższą z dostępnych na rynku lub też dwupalnikową, która stawiana jest na szafce.

Zmywarka

W małych kuchniach zazwyczaj jest bardzo trudno wygospodarować osobne miejsce na tego rodzaju sprzęt. Można jednak kupić małą, postawić na blacie, a nawet schować pod zlewozmywakiem.

Zestaw

Dobrym zakupem do małej kuchni będzie tak zwany kombajn, łączący w sobie kilka sprzętów, jak na przykład kuchenkę z piekarnikiem i zmywarką albo kuchenkę ze zlewozmywakiem i lodówką.

Jakie meble?

Do małej kuchni specjaliści polecają:

  • wąskie szafki o szerokości trzydziestu do czterdziestu centymetrów zdają egzamin głównie, dlatego, że dzięki nim można wykorzystać każdy centymetr,
  • narożne, ponieważ pozwalają zagospodarować cenne wolne w mieszkaniu kąty,
  • na kółkach, bowiem są wygodne, dają się przesuwać, chować oraz wywozić z kuchni.

Powiększające triki optyczne

Oto kilka doskonałych pomysłów, dzięki którym kuchnia staje się bardziej przestronna

  1. Pomalujmy ściany farbą jasną, fronty szafek o ton ciemniejszą, kupmy kolorowy sprzęt gospodarstwa domowego. Pamiętajmy, że przestronności dodają: odcienie błękitu, szarości, biel i jasne drewno, zaś pomniejszają: granat, brąz, bordo i czerń. Jeśli kuchnia jest niewielka, ale wysoka, można zastosować ciemniejszy sufit aniżeli ściany, po to, aby obniżyć ją optycznie.
  2. Wkomponujmy jak najwięcej elementów chromowanych, na przykład krany, czy też uchwyty.
  3. Ciąg roboczy przykryjmy blatem z jednego kawałka – podzielony pomniejsza wnętrze.
  4. Bez względu na metraż zastosujmy kilka źródeł światła. Dobrym pomysłem jest punktowe oświetlenie półek i zakamarków, bowiem to optycznie powiększa wnętrze.
  5. Reflektorek powieszony na przykład nad lodówką oświetli pomieszczenie, a tym samym je powiększy.
  6. Lśniąca podłoga sprawi, że kuchnia będzie wydawać się większa.

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Ostatnio dodane: