Jak Polacy dbają o czystość w swoich domach?

Chociaż tylko co piąty Polak przyznaje, że domowe porządki sprawiają mu przyjemność, to jesteśmy uznawani za naród nie tylko gościnny, ale i czysty. Co ciekawe, nawet co siódma osoba potwierdza, że domowe prace porządkowe są doskonałą formą spędzania wolnego czasu, coraz częściej traktowaną jako hobby. Co lubimy sprzątać, a od jakich czynności stronimy najbardziej? Kobiety sprzątają częściej, a może mężczyźni pomagają im w tego rodzaju obowiązkach?

Codzienne prace porządkowe

Okazuje się, że większość z nas stara się utrzymywać porządek na co dzień, zamiast robić generalne porządki raz w tygodniu. Każdego dnia włączamy zmywarkę, robimy pranie, opróżniamy kosz z odpadami, ścieramy kurze. W statystycznym gospodarstwie domowym odkurza się za to raz na 2-3 dni, a podłogi myje raz w tygodniu.

Co ciekawe, codzienne obowiązki nie są narzucane już tylko kobietom. Ogromny wkład w czystość mieszkania czy domu ma cała rodzina, w tym dzieci. O ile panowie częściej odkurzają czy myją podłogi i okna, tak panie zajmują się praniem, prasowaniem, ścieraniem kurzu.

Czego nie lubimy sprzątać?

Jak potwierdzają Polacy, najbardziej nielubianą czynnością w zakresie utrzymania porządku w domu jest mycie okien. Tego rodzaju prace wykonujemy dosłownie kilka razy w roku, najczęściej sezonowo albo przed zbliżającymi się świętami. Nie lubimy też wieszania firanek i zasłon oraz mycia luster.

Jakość sprzątania

Polacy są coraz bardziej świadomymi konsumentami, a do naszych koszyków zakupowych trafiają produkty już nie tylko te, które wyróżniają się niską ceną. Dzisiaj stawia się na jakość. W zakresie nabywania środków czyszczących różnego rodzaju chętnie wybierane są preparaty ekologiczne, z naturalnym składem. Można je znaleźć między innymi na https://sklep.york.pl. Wiemy już, że chemia, która nas otacza na destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie, dlatego nierzadko sięgamy wręcz po domowe sposoby w ramach wykonywania codziennych prac sprzątających. Do ścierania kurzu czy mycia blatu kuchennego stosujemy na przykład sok z cytryny, czy ocet.

Sprzątanie samodzielne czy pomoc domowa?

Polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, dlatego stać nas na coraz więcej dóbr czy usług. Jeszcze nie tak dawno tzw. pani sprzątająca w gospodarstwie domowym była symbolem luksusu, dzisiaj jest coraz częściej standardem. Okazuje się, że usługa kompleksowego sprzątania naszej nieruchomości nie jest droga i możemy sobie na taką pozwolić przynajmniej raz w tygodniu. Chętnie z tej opcji korzystamy, dzięki czemu nie tylko nie musimy się męczyć sprzątaniem, ale zyskujemy czas wolny. Żyjemy w ciągłym biegu, pośpiechu i stresie, jeśli ktoś może nas wyręczyć w pracach porządkowych, jest to doskonała okazja, aby zyskać czas, jaki udaje się przeznaczyć dla rodziny czy realizację własnych pasji.

Należy też dodać, że coraz chętniej korzystamy z usług profesjonalnych firm sprzątających. Te dysponują profesjonalnym sprzętem i najlepszymi preparatami czyszczącymi, dzięki czemu prace porządkowym przebiegają przy zachowaniu najlepszej jakości.

fot. materiały prasowe

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: