Co warto wiedzieć o wannie z jacuzzi przed jej zakupem?

Wanna z jacuzzi to wbrew pozorom bardzo przydatny, wygodny oraz komfortowy gadżet, który doceni każdy po ciężkim dniu pracy – zwłaszcza wtedy, gdy bolące plecy, nogi i stopy wręcz domagają się delikatnego, wodnego masażu. Hydromasaż pozwoli zrelaksować się we własnej strefie komfortu. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem wanny z jacuzzi, by dokonać właściwego wyboru?

Wanna z jacuzzi – cena, instalacja i koszty eksploatacyjne

Ceny wanien z jacuzzi są bardzo zróżnicowane i zależą od takich czynników, jak rozmiar, materiał, efektywność energetyczna i dodatkowe gadżety. Nadmuchiwana wanna z hydromasażem kosztuje mniej niż 2000–3000 zł. Model dla niewymagających to koszt od 3000 do 6000 zł. Wanny z hydromasażem na poziomie podstawowym są zwykle wykonane z tańszego plastiku, mają mniej dysz i prostą izolację.

Wanna z jacuzzi może kosztować od 3000 do nawet 8000 zł. Wanny z hydromasażem w tym przedziale cenowym są wykonane z trwalszego akrylu, mają więcej dysz, lepszą izolację i więcej funkcji (np. światła LED, wylewki wodospadowe) niż modele dla mniej wymagających. Wersja premium to już wydatek rzędu 10 000–15 000 zł, a model luksusowy kosztuje nawet do 30 000 złotych i jest zazwyczaj wykonywany na specjalne zamówienie. Instalacja wanny z jacuzzi może być wykonana samodzielnie (o ile się na tym znasz). Zlecając fachowcom, trzeba sobie liczyć dodatkowe koszty w postaci od 400 do nawet 2000 zł. Cena uzależniona jest od wielu czynników, jak choćby nietypowy rozmiar, zabudowa wanny, miejsce zamieszkania. Można jednak obliczyć, że średni koszt instalacji wanny z jacuzzi to 700–800 zł.

Jeżeli dysponujesz wolnym miejscem, które pomieści naziemną wannę z hydromasażem, problem masz niejako z głowy. Jeśli jednak będziesz musiał zbudować taras lub patio, koszt całego przedsięwzięcia może znacznie wzrosnąć. Tak samo, jeśli musisz zainstalować gniazdko elektryczne, które musi być wyłącznikiem ziemnozwarciowym, który odcina prąd w przypadku wystąpienia zwarcia doziemnego. Będziesz musiał spuszczać i uzupełniać wodę w wannie co trzy miesiące. W większości przypadków zużycie wody nie jest dużym wydatkiem. Możesz oszacować koszt wody, mnożąc pojemność wanny wyrażonej w litrach przez liczbę uzupełnień w ciągu roku. Następnie pomnóż tę liczbę przez koszt za litr wody w Twojej miejscowości.

Akcesoria, środki chemiczne i produkty czyszczące

Jacuzzi do wanny będzie wymagać odkażających środków chemicznych (takich jak chlor) i produktów czyszczących. Potrzebne będą również paski testowe do monitorowania pH (powinno wynosić od 7,4 do 7,6), zasadowości (od 80 do 120 ppm), wapnia (od 150 do 250 ppm) i poziomu chloru (co najmniej trzy ppm), sprawdzane co najmniej dwa razy w tygodniu. Miesięczne wydatki na chemikalia i paski testowe nie powinny wynieść więcej niż 50–100 zł. Pamiętaj także, aby kupić specjalny środek do czyszczenia wanny z hydromasażem. Jeśli Twoja wanna ma drewnianą powierzchnię zewnętrzną, kup środek do czyszczenia drewna i wosk, który chroni drewno przed promieniami UV.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: