Jak dbać o pokój w którym śpi niemowlę?

Przygotowania przed narodzinami dziecka

Gdy w domu ma się pojawić noworodek zwykle nasze życie wywraca się do góry nogami. Choć wydaje się , że 9 miesięcy oczekiwania to wystarczająco dużo aby zorganizować wszystko przed jego narodzinami zwykle okazuje się że mimo wszystko o czymś zapomnieliśmy. Kupno całej wyprawki dla noworodka – łóżeczka, wózka, ubranek i artykułów higienicznych zwykle stawiane jest na pierwszym miejscu, gdyż tego typu rzeczy są niezbędne od pierwszych dni.

Co jednak ze sprawami, które na pierwszą myśl nie wydają się być oczywiste?

Jak zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie dziecka w znaczeniu ogólnym? Co powinniśmy wiedzieć przed narodzinami dziecka? Podstawowa kwestią są niewątpliwie odpowiednie nawyki – regularność spacerów, następnie odpowiednia dieta itp., jak również higiena i wcale nie chodzi tu o przesadna sterylność.

Pokój w którym będzie spał noworodek

Pierwszorzędna kwestia jest właściwe dbanie o miejsce w którym śpi niemowlę. Z reguły sypialnia rodziców staje się jednoczenie pokojem niemowlaka, dlatego też już przed jego narodzinami warto wdrożyć pewne zasady w kwestii higieny dobrego snu i wypoczynku (o ile jeszcze tego nie robicie). Częste wietrzenie pokoju, jak również pościeli wydaje się być rzeczą oczywistą. Równie ważne jest również wietrzenie materaca z dziecięcego łóżeczka, a w celu jego ochrony należy wyposażyć się w nieprzemakalne prześcieradło. Choć niemowlęta śpią w jednorazowych lub wielorazowych pieluszkach to mimo wszystko małe „wpadki” mogą zdarzyć się dość często. Zmienianie pościeli również powinno się odbywać regularnie, maksymalnie co 2 tygodnie.

Kolejnym istotnym elementem jest ograniczenie do minimum zbędnych „zbieraczy” kurzu. Choć łóżeczko z baldachimem wygląda pięknie i uroczo to warto mieć na uwadze że będzie się na nim osadzać duzo kurzu, który z kolei może drażnić drogi oddechowe malucha oraz stwarzać realne niebezpieczeństwo dla zdrowia dziecka, np. w sytuacji gdy maluch zapląta się w nadmiar materiału. Podobnie jest z pluszowymi ochraniaczami na szczebelki oraz maskotkami, które wogole nie powinny się zajmować w łóżeczku dziecka.

Dbając o pokój dziecka, warto również zwrócić uwagę na odpowiednie przechowywanie ubrań. Szafy, czy komody w których trzymamy ubranka niemowlęce powinny być również wietrzone poprzez np. pozostawienie uchylonych drzwi. Body niemowlęce, spodnie, śpioszki, kaftaniki i inne ubranka powinniśmy przynajmniej w pierwszych miesiącach prac w detergentach dostosowanych do delikatnej skóry maluchów, a dodatkowo prasowanie nie tylko sprawi że ubranka będą wyglądały ładniej ale również wysoka temperatura zniweluje wszelki zarazki i bakterie.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: